Představa auta, které se na trhu bez větších změn drží už 40 let, může přijít většině Evropanů šílená. Podobných vozů přitom není málo, i v samotné EU se dá koupit Lada 4x4. Jeden z nejstarších vozů na světě, Maruti Omni, ale po 35 letech výroby musí skončit.
Malé kei dodávky se v Evropě s velkým úspěchem nikdy nesetkaly, v Asii však jde o jednu z nejčastějších forem přepravy. Jednou z nejpopulárnějších je pak řada Suzuki Carry, která se vyrábí už od roku 1961 a v domácím Japonsku se dnes nabízí v 11. generaci. Obzvláště úspěšná ale byla zejména sedmá generace, která se začala vyrábět v roce 1979. Ne ani tak na domácím trhu, kde ji Suzuki nahradilo už o šest let později, v Indonésii, Pákistánu a Indii se však udržely na trhu celé dekády.
V Indii má ale maličká dodávka svůj osud už zpečetěn. Maruti Suzuki, indická pobočka japonského výrobce, totiž oznámila že letos ukončí výrobu Maruti Omni, což je lehce faceliftovaná verze původního Suzuki Carry sedmé generace. V Indii se Omni vyrábělo už od roku 1984 a i přes drobné změny jde stále o téměř totožný automobil.
Jedinou výraznější změnou oproti japonské verzi je nová maska s hranatými světly, které nahradily původní malé kulaté. Jiný byl také motor, umístěný pod předními sedačkami. Suzuki Carry nabízelo nejprve dvoutakt, brzy ale dostalo čtyřtaktní čtyřválec. Maruti Omni ale vyjelo pouze s tříválcem o objemu 796 ccm z Maruti 800, neboli Suzuki Alto druhé generace. Výkon 37 koní a 60 Nm malé dodávce stačil k dosažení maximální rychlosti 100 km/h a zrychlení z nuly na 60 km/h za 10 sekund.
V Indii a Pákistánu Suzuki prodalo přes 16 milionu kusů lokálních verzí sedmé generace Carry, jsou tam tedy všudypřítomné. Omni je například vůbec nejčastějším typem sanitek používaných v zemi. Osmimístné verze jsou velmi často používány jako taxi vozy nebo minibusy. Kromě osobních verzí jsou ale k dispozici i nákladní bez oken.
Důvodem, proč se takto oblíbený vůz který si držel vysoká prodejní čísla až do konce musí odebrat na důchod, jsou nová nařízení indické vlády. Podle těch musí mít každé nové vozidlo prodané v Indii od 1. dubna ABS, od července airbag řidiče a od října vejdou v platnost nová pravidla pro nárazové testy. Místo v podstatě nemožné modernizace 40 let starého vozu tak Suzuki radši ukončí jeho výrobu, na trhu už navíc má i modernější Maruti Eeco, lokální verzi desáté generace Carry, která se vyrábí od roku 1999.
Ani ukončení výroby v Indii ale neznamená definitivní konec pro 40 let starou minidodávku. V sousedním Pákistánu se totiž jako Suzuki Bolan stále vyrábí a úspěšně prodává. Pákistán v nejbližší době nechystá změny jako Indie, Suzuki Carry sedmé generace tak bez problému vstoupí do páté dekády života.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?