Rodinné kombi nižší střední třídy byly do nástupu SUV jedním z nejžádanějších typů vozů. Nastupující elektrifikace se zatím ale kombíkům zcela vyhnula, trend totiž volí cpát baterky hlavně do SUV všech velikostí. I přesto se ale na trh dostal Roewe Ei5, elektrické kombi za lidovou cenu.
Kombíky jsou mezi elektrickými vozy vpodstatě neexistující kategorie. Hlavně poslední dobou se veškerá elektrifikace zaměřuje buď na SUV, nebo na sedany, mezi nejprodávanější elektromobily na trhu přitom patří zejména hatchbacky jako Nissan Leaf a Renault Zoe. Že by byl zájem i o kombíky ukazují například na zakázku postavené verze Tesly Model S, kterých se v posledních letech ukázalo hned několik.
Elektrické kombi však existuje a přichází ze země, která jinak kombíkům vůbec nefandí. Roewe Ei5 je čistě elektrický model nabízený pouze v jedné karosářské verzi. Jeho tvůrcem je automobilka SAIC, konkrétně její značka Roewe, jeden z pohrobků britské MG Rover Group. Bizarně zkomolený název není náhoda, při koupi si totiž Číňané sice dokázali zajistit práva na značku MG, název Rover ale připadl Land Roveru. Číňané tedy přišli s podobně znějícím Roewe, v čínštině Rongwei. Částečně znovuzrozený Roewe spolu s MG jsou ve své nové domovině až překvapivě úspěšné, pod značkou MG se vozy vyvážejí do zahraničí, včetně Velké Británie a Austrálie.
Roewe Ei5 stojí na platformě Buick Excelle GX, kombíku se spalovacím motorem, který v Číně vyrábí joint-venture spadající také pod SAIC. Designově jde ale zcela jiným směrem, narozdíl od zaobleného Buicku Roewe vyznává spíše hrany. Elektrické komponenty si vyvinuli přímo v Roewe. Kromě elektromobilu se vůz nabízí i ve spalovací verzi, která se jmenuje i5 a existuje pouze jako sedan.
Elektrický motor se nachází u přední nápravy a poskytuje výkon 114 koní a 255 Nm, což 1555 kg těžkému vozu postačuje k dosažení rychlosti 150 km/h, zrychlení výrobce udává jako 4,8 sekundy z nuly na 50 km. Akumulátor umístěný v podlaze disponuje kapacitou 52,5 kWh, dojezd je tak udáván na slušných 420 km v cyklu NEDC. Na nabití do 80 % při použití rapidní nabíječky by mělo stačit 40 minut.
Nejdůležitější údaj pro českého chataře je ale objem kufru, v základní pozici nabízí Ei5 479 litrů. To je o celých 51 litrů méně než česká Škoda Fabia Kombi, která je přitom o 260 mm kratší. Číňané ale vždy dbali spíše na prostro pro nohy na zadní sedačce, než o objem kufru. Už proto je zajímavé, že vůz jako Ei5 vůbec existuje. Je ale pravda, že mezi čínskou mládeží kombíky získávají na popularitě a jedno z mála opravdu kultovních aut v Číně je kombi varianta VW Santana.
Roewe Ei5 má ve všech variantách totožný akumulátor i elektromotor, liší se tedy jen úroveň výbavy. Ty jsou čtyři a kromě té nejlevnější všechny v kabině dostaly 8" displej infotainmentu a polodigitální přístrojový štít před řidičem. I v nejlevnějším provedení ale dostanete automatickou klimatizaci, rádio s USB a malý disple mezi analogovými přístroji na palubním štítu.
Atraktivní je i cena, která u nejnižší výbavy začíná na 435 tisíc Kč. Pokud nejste zastánci analogové výbavy, druhá nejnižší výbava už s displeji vyjde na 470 tisíc Kč. Nejvyšší verze, která zahrnuje vše co by moderní elektromobil měl mít, má cenu nastavenou na 540 tisíc Kč. Všechny ceny už zahrnují dotace pro nákup vozidla s alternativním pohonem.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?