Rodinné kombi nižší střední třídy byly do nástupu SUV jedním z nejžádanějších typů vozů. Nastupující elektrifikace se zatím ale kombíkům zcela vyhnula, trend totiž volí cpát baterky hlavně do SUV všech velikostí. I přesto se ale na trh dostal Roewe Ei5, elektrické kombi za lidovou cenu.
Kombíky jsou mezi elektrickými vozy vpodstatě neexistující kategorie. Hlavně poslední dobou se veškerá elektrifikace zaměřuje buď na SUV, nebo na sedany, mezi nejprodávanější elektromobily na trhu přitom patří zejména hatchbacky jako Nissan Leaf a Renault Zoe. Že by byl zájem i o kombíky ukazují například na zakázku postavené verze Tesly Model S, kterých se v posledních letech ukázalo hned několik.
Elektrické kombi však existuje a přichází ze země, která jinak kombíkům vůbec nefandí. Roewe Ei5 je čistě elektrický model nabízený pouze v jedné karosářské verzi. Jeho tvůrcem je automobilka SAIC, konkrétně její značka Roewe, jeden z pohrobků britské MG Rover Group. Bizarně zkomolený název není náhoda, při koupi si totiž Číňané sice dokázali zajistit práva na značku MG, název Rover ale připadl Land Roveru. Číňané tedy přišli s podobně znějícím Roewe, v čínštině Rongwei. Částečně znovuzrozený Roewe spolu s MG jsou ve své nové domovině až překvapivě úspěšné, pod značkou MG se vozy vyvážejí do zahraničí, včetně Velké Británie a Austrálie.
Roewe Ei5 stojí na platformě Buick Excelle GX, kombíku se spalovacím motorem, který v Číně vyrábí joint-venture spadající také pod SAIC. Designově jde ale zcela jiným směrem, narozdíl od zaobleného Buicku Roewe vyznává spíše hrany. Elektrické komponenty si vyvinuli přímo v Roewe. Kromě elektromobilu se vůz nabízí i ve spalovací verzi, která se jmenuje i5 a existuje pouze jako sedan.
Elektrický motor se nachází u přední nápravy a poskytuje výkon 114 koní a 255 Nm, což 1555 kg těžkému vozu postačuje k dosažení rychlosti 150 km/h, zrychlení výrobce udává jako 4,8 sekundy z nuly na 50 km. Akumulátor umístěný v podlaze disponuje kapacitou 52,5 kWh, dojezd je tak udáván na slušných 420 km v cyklu NEDC. Na nabití do 80 % při použití rapidní nabíječky by mělo stačit 40 minut.
Nejdůležitější údaj pro českého chataře je ale objem kufru, v základní pozici nabízí Ei5 479 litrů. To je o celých 51 litrů méně než česká Škoda Fabia Kombi, která je přitom o 260 mm kratší. Číňané ale vždy dbali spíše na prostro pro nohy na zadní sedačce, než o objem kufru. Už proto je zajímavé, že vůz jako Ei5 vůbec existuje. Je ale pravda, že mezi čínskou mládeží kombíky získávají na popularitě a jedno z mála opravdu kultovních aut v Číně je kombi varianta VW Santana.
Roewe Ei5 má ve všech variantách totožný akumulátor i elektromotor, liší se tedy jen úroveň výbavy. Ty jsou čtyři a kromě té nejlevnější všechny v kabině dostaly 8" displej infotainmentu a polodigitální přístrojový štít před řidičem. I v nejlevnějším provedení ale dostanete automatickou klimatizaci, rádio s USB a malý disple mezi analogovými přístroji na palubním štítu.
Atraktivní je i cena, která u nejnižší výbavy začíná na 435 tisíc Kč. Pokud nejste zastánci analogové výbavy, druhá nejnižší výbava už s displeji vyjde na 470 tisíc Kč. Nejvyšší verze, která zahrnuje vše co by moderní elektromobil měl mít, má cenu nastavenou na 540 tisíc Kč. Všechny ceny už zahrnují dotace pro nákup vozidla s alternativním pohonem.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.