Spolupráce automobilek Volkswagen a Ford, o které se mluví již od začátku roku, začíná dostávat první jasné obrysy. Zatímco v lednu se mluvilo o pouhé spolupráci v oblasti užitkových vozidel, elektromobilů a autonomních vozidel, dnes už víme, že Ford pomůže Volkswagenu s vývojem nové generace modelu Amarok. Volkswagen by pak mohl zainvestovat do společného projektu na vývoj technologií autonomního řízení.
Podle informací webu Automotive News dnes automobilka Volkswagen podepsala kontrakt s Fordem, který by měl pomoci s vývojem nové generace modelu Amarok. Automobilka Ford je totiž expertem na vozy typu pick-up a platforma modelu Ranger by mohla Volkswagenu výrazně usnadnit vývoj a hlavně snížit náklady spojené s přípravou nového modelu.
Thomas Sedran, šéf oddělení Volkswagen Užitkové vozy, navíc dále uvedl, že v budoucnu by mohla následovat další společné projekty s Fordem. Kromě společného vývoje nových modelů se nejčastěji spekuluje o sdíleném vývoji platforem pro elektromobily a také o společném vývoji systémů autonomního řízení.
Ostatně již v lednu obě automobilky uvedly, že mají v plánu společný vývoj řady užitkových vozidel a navíc i zvažují možnosti spolupráce v oblasti vývoje elektromobility a autonomního řízení, což by oběma automobilkám mohlo ušetřit obrovské peníze.
„Vedeme konstruktivní jednání o převzetí podílu v Argo, vývojovém oddělení Fordu pro autonomní řízení. Společný podnik pro sdílení mobility jako služby je ale také možný," uvedl Sedran. Na výsledky jednání o těchto tématech si však budeme muset ještě nějaký ten měsíc počkat.
Ford přitom koupil společnost Argo Al, původně Start-up zabývající se autonomním řízením, v roce 2017. Od té doby už však do vývoje systémů autonomního řízení investoval ohromné sumy. Bylo by tak logické, pokud by se Ford po vzoru ostatních automobilek spolčil s jiným silným partnerem a o náklady se pak obě automobilky rozdělily.
The Wall Street Journal přitom již minulý měsíc upozorňoval, že se VW připravuje investovat do Argo cca 600 milionů dolarů, čímž by si zajistil poloviční podíl. Další stovky milionů dolarů by si však vyžádaly ještě investice spojené se samotným výzkumem a vývojem technologií.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.