Představitelé automobilky Porsche již několikrát vyjádřili své znepokojení nad kšeftováním s limitovanými edicemi exkluzivních modelů, které tak místo ježdění pouze střídají garáže a překupníci na nich vydělávajíc obrovské sumy. Automobilka proto vymýšlí různá protiopatření, která by měla podobným praktikám zamezit. A jedním z nich je i nahradit tradiční prodej určitou formou leasingu.
Automobilka Porsche má pověst výrobce skutečně řidičských vozů, které si mezi lidmi získaly obrovské množství příznivců. Kdykoliv tak automobilka představí exkluzivní model limitované série, obvykle se po něm jen zapráší. V posledních letech však automobilka řeší nešvar, kdy se její vozy nedostávají do rukou skutečných řidičů, ale pouhých překupníků toužících po zisku.
To se naplno ukázalo o modelu Porsche 911 R, který měl být určen především řidičům toužícím po co nejsyrovějším pocitu z jízdy. Krátce po zahájení dodávek se však na trhu začaly objevovat téměř nejeté exempláře, jejichž cena atakovala hranici milionu dolarů. Prodejní cena se přitom pohybovala okolo 185 000 dolarů, jak připomíná web Carscoops. Bublina na trhu však zanedlouho splaskla a cena se nakonec ustálila okolo 300 000 dolarů.
Tento problém se však netýkal jen modelu 911 R. Se stejnými potížemi se automobilka setkala prakticky u všech svých exkluzivních modelů, jejichž výroba byla omezena. Ať už se jednalo o Boxster Spyder, 911 GT, Rko nebo extrémní 918 Spyder.
Jak ovšem v rozhovoru pro AutoCar prozradil Oliver Blume, šéf značky Porsche „Naším úmyslem je prodávat auta řidičům, nikoliv dealerům. Dali jsme do nich tolik lásky s cílem, aby je lidé řídili, ne aby je zavírali do garáží."
„Jednou z možností, jak zamezit tomuto obchodování, je podívat se na různé možnosti leasingu, díky čemuž by nebylo možné vůz po určitou dobu prodat. Je to jedno z řešení," uvedl Blume.
Porsche přitom není jediná značka, která řeší problémy s překupníky exkluzivních modelů. Aby podobným problémům předešla automobilka Ford, dala si do prodejní smlouvy modelu GT podmínku, že vlastník vozidla (každý byl pečlivě vybrán) nesmí vůz během následujících dvou let prodat. Na to doplatil třeba John Cena, známý americký wrestler a herec, kterému kvůli prodeji jeho Fordu GT hrozil dokonce soud. Nakonec se však s advokáty Fordu dohodl mimosoudně.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.