Vietnam doposud vyráběl auta převážně cizích značek, několik menších pokusů o domácí značku nikdy nedopadlo úspěšně. Nově se však do podobného projektu pustil nejbohatší muž vietnamu a jeho plán je velmi ambiciozní, což dokazuje i nejnověji představený vůz nové značky.
Podnikatel Phạm Nhật Vượng, nejbohatší Vietnamec a majitel skupiny VinGroup, která se věnuje všemu od developerských projektů až po natáčení animovaných filmů, se nedávno rozhodl rozjet ve vlastní zemi automobilový průmysl. Předminulý rok proto založil automobilku VinFast, s úmyslem vyrábět konkurenceschopná vozidla pro celý svět. Že nepůjde jen o plané sliby dokázal ve stejný rok, kdy oslovil čtyři známá italské studia a nechal vytvořit návrhy pro celou paletu modelů. O vzhledu prvních dvou pak počátkem letošního roku na internetu hlasovalo 62 tisíc Vietnamců, kteří vybrali návrhy studia Pininfarina.
První dva vozy VinFast se ukázaly v roce 2018 a ihned zaujaly nečekaně zajímavým designem a také faktem, že jsou založeny na modelech BMW. Už základní modely tak nebyly zrovna lidovými vozítky, které by asi člověk očekával od vietnamské značky, VinFast se však rozhodl zajít ještě dále a nedávno ukázal svoji vlajkovou loď.
VinFast Lux V8 je nejvýkonnější verzi standardního SUV které se bude prodávat pod názvem Lux SA2.0. Vychází tedy z BMW X5 předchozí generace, avšak s designem zcela předělaným u Pininfariny. Oproti standardu však nový model dostal, jak už jméno napovídá, osmiválec o objemu 6,2 litru a výkonu 455 koní a 624 Nm. O jaký konkrétní motor jde, automobilka neřekla, podobné specifikace však nabízí motor LS V8 od GM. Vietnamské SUV je s tímto pohonem vyvinout maximální rychlost až 300 km/h.
Jinému pohonu odpovídá i pozměněný zevnějšek, Lux V8 tak dostal sportovnější masku s logem V8, nový nárazník, čtyři koncovky výfuku, 22 pakcové kola a nový černý lak. Vevnitř se toho moc nezměnilo, interiéru nadále dominuje velký displej infotainmentu, s menším polodigitálním štítem před řidičem.
VinFast plánuje uvést svůj nejsilnější a tedy i nejdražší model příští rok, produkce však bude omezená. Vůz tedy bude fungovat jako halo car pro značku, lákající lidi ke koupi standardních verzí SA2.0. Jako první model samostatné značky by se však do prodeje měl dostat už letos přepracovaný Opel Karl, jehož licenci VinFast odkoupil nedávno. Poté přijdou na řadu vozy s čistě elektrickým pohonem, včetně autobusu nebo dodávky.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.