Sněhové řetězy jako povinná výbava v Alpách. Pravda nebo lež?

-jka / AutoRoad.cz, 9. února 2019, 08:57 Google+

Jarní prázdniny pro některé regiony odstartovaly již tento týden, a i když jsou u nás zimní podmínky více než skvělé, není překvapením, že mnoho rodin vyrazí za lepšími službami do zahraničí. Máte však to správné vybavení? Neriskujte zbytečně pokuty, které jsou například v Rakousku opravdu vysoké a pojďme se raději podívat, kde je pravda.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Auto Kelly

Sdílejte článek

Možná bychom měli začít úplně od začátku, ale věříme, že článků na téma vhodná zimní výbava pro naše podmínky, hloubka dezénu a kam s lepším vzorkem jste četli již spousty. Vydáme se tedy rovnou na specifika jednotlivých zemí, do kterých možná běžně necestujeme, neznalost místního zákona nás však v tomto neomlouvá. 

Nemusíme chodit ani příliš daleko, abychom narazili na první kuriozitu. Například již v sousedním Německu je pojem zimní výbava chápán mnohem obšírněji, než u nás. Každý řidič, resp. každý automobil by měl být vybaven dostatečnou zásobou zimní kapaliny do ostřikovačů. Sáhněme si do svědomí, kdo z nás s sebou kapalinu vozí? Zpravidla k tomu ani není důvod, zvláště v případě, kdy ji dokoupíte v každém obchodě či čerpací stanici. Právě takový přístup by vás však při kontrole mohl přijít draho. Pokud se tedy chystáte v zimním období do Německa a nebo budete jen projíždět, bandasku s kapalinou mějte určitě s sebou!

Sněhové řetězy jsou pak samostatnou kapitolou, za povinnou zimní výbavu jsou považovány v 9 z celkem 27 evropských zemích. Mezi státy, kde jsou řetězy nedílnou součástí výbavy, patří Bosna a Hercegovina a Bulharsko. Trochu alibisticky se pak ke sněhovým řetězům staví státy jako Francie, Portugalsko a Španělsko, kde sice nejsou pevnou součástí zimní výbavy, jsou však vyžadovány na vybraných úsecích a je proto dobré mít je s sebou. Zbylé státy, tedy Slovinsko, Rakousko, Německo a Maďarsko považují zimní řetězy za povinné na sněhu a ledu, opět tedy doporučujeme mít je s sebou. Vyznačené úseky vyžadující povinné použití sněhových řetězů se totiž mohou lišit v závislosti na okamžité povětrností situaci, a pokud v takovém případě vjede do vyznačeného úseku bez sněhových řetězů, nedej bože omezíte-li tím ostatní řidiče, vystavujete se vysoké pokutě a odstavení či odtažení vozu. 

img-responsive

Alternativní sněhové řetězy | foto: youtube.com

Zajímavé je, že skandinávské státy, které považujeme za opravdu "polární", tedy Norsko, Švédsko a Finsko, sněhové řetězy nevyžadují. Otázkou tedy je, na kolik mají tyto řetězy smysl. Zákon však mluví jasně, a tak vlastně nezáleží na tom, jaké máte řidičské umění, kvalitní pneumatiky či pohon všech kol. Neriskujte pokuty a při jízdě do výše zmíněných zemí mějte řetězy vždy s sebou. Ještě musíme zmínit, že za řetězy jsou v zahraničí považovány jen ty kovové! S plastovými, papírovými ani tekutými řetězy ve spreji u policejních kontrol neuspějete. Tak šťastnou cestu. 

Google+ Vytisknout

Diskuze: Sněhové řetězy jako povinná výbava v Alpách. Pravda nebo lež?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Kroupy dokáží napáchat na karoserii automobilu obrovské škody

Do Česka míří první bouřky, jak ochránit auto před kroupami?

Toyota Corolla

Nejlepší hybrid na světě? Britové mají jasno

Dodge a Mopar představili nový motor 426 Hemi 'Hellephant', který se poprvé představil pod kapotou upravené Dodge Charger z roku 1968 "Super Charger"

Veteráni s výkonem přes 1 000 koní? Mopar zahájil prodej motorů Hellephant

Tažný kůň vysvobodil zapadlý Ford Focus (Facebook/Jerome Mouret)

Jediný živý kůň dokázal to, co nezvládly desítky těch pod kapotou

Závodní speciál Nissan GT-R týmu Franco Scribante Racing

Závodníci proměnili Nissan GT-R v okřídlenou bestii. Má 1600 koní a může jezdit po stropě

Koncepční kupé Tudor ze ženevského autosalonu 2002 patří dodnes k nejhezčím Škodám.

Nejkrásnější koncept, jaký Škoda nevyráběla: Tudor byl tak úchvatný, až ho někdo ukradl

reklama
reklama

Doporučujeme

5 tipů pro efektivní zabezpečení auta

5 tipů pro efektivní zabezpečení auta

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Stává se Jawa obětí vlastního úspěchu? Čekací lhůty začínají být problémem

  2. Jak jezdí do terénu Japonci? S minidodávkou na podvozku Suzuki Jimny

  3. Pick-up GAZon Next je ruskou odpovědí na extrémně populární modely v USA

  4. Čínská kopie Škodovky? Klony Škody pomohly nastartovat čínský průmysl

  5. Zloději mají nový cíl. Drahou součást vozu, bez které se neobejdete, odvezou za okamžik

  6. Dodávka EZ-FLEX bude výhrou pro živnostníky? Renault má ambiciózní plán

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud