Yandex překvapil Američany. Nejlepší autonomní řízení je z Ruska?

-mdo / AutoRoad.cz, 27. ledna 2019, 10:08 Google+

Mekkou autonomního řízení je Kalifornie, kde sídlí mimo jiné i velikáni jako Google nebo Uber, velké pokroky ale dělají například i v Číně. Na výstavě CES však Američany schopnostmi svého autonomního vozu překvapil ruský gigant Yandex.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Yandex

Yandex | foto: Yandex

Sdílejte článek

Po celých Spojených státech se desítky startupů i zavedených společností snaží o vytvoření toho nejlepšího autonomního systému pro vozy budoucnosti. Spojené státy se zdají být pro podobný vývoj ideálním prostředím, díky kvalitním cestám a řidičům převážně dbajícím na předpisy. Rusko se oproti tomu zdá být naprostým opakem, i když situaci na tamnějších cestách zná většina lidstva zkresleně pouze z YouTube videí z palubních kamer. Jasné však je, že kvalita cest i chování tamnějších řidičů je daleko za USA i většinou vyspělého světa. 

img-responsive

Yandex | foto: Yandex

Přesto i v Rusku probíhá vývoj automnomních vozidel a největší pokroky ukazuje projekt firmy Yandex. Ta je známá především pro svůj vyhledávač, který v Rusku ovládá 52 % trhu, což jej řadí celosvětově na páté místo. Stejně jako Google nebo Baidu však i Yandex nabízí desítky dalších služeb a ve svých pobočkách po celém světě vyvíjí moderní technologie. Pod hlavičkou Yandex.Taxi, což je aplikace pro objednávání taxi vozidel, se navíc firmě podařilo spustit vůbec první veřejnou autonomní taxi službu v Evropě. Ta byla nejdřívě omezena pouze na univerzitní kampus Innopolis v Tatarstánu, později se rozšířila i do inovačního centra Skolkovo v Moskvě. 

Na nedávno proběhlém CES v Las Vegas Yandex prezentoval svůj autonomní vůz americkým novinářům, kteří byli velmi překvapeni jeho funkčností. Na CES své systémy prezentovaly desítky dalších společností, právě ruský systém však dokázal všechny překonat. Zatímco jiné vozidla se do plně autonomního težimu přepnula pouze při jízdě po veřejných cestách, zatímco řidič za volantem byl nucen vůz ovládat na parkovištích a v garáži, Toyota Prius se systémem Yandexu se sama pohybovala bez nutnosti zásahu od začátku až do konce. I na cestě se vůz podle Američanů pohyboval s větší sebejistotou než jakákoliv konkurence, bez problému zvládal náročnější odbočování doleva či přejezdy mezi pruhy a bez asistence dokázal brzdit i v případě nečekaného vstupu chodce do vozovky. Úseky, se kterými si vozy jiných společností nedokázaly poradit bez asistence řidiče, projel Prius Yandexu bez zaváhání. 

img-responsive

Yandex | foto: Yandex

Vzhledem k podmínkám na ruských cestách je vozidlo naučeno agresivnějšímu stylu jízdy a nebojí se přiblížit k dalším vozidlům na pár centimetrů, pokud je tento manévr stále bezpečný. Na rozdíl od ruských řidiču je však Prius naprogramovaný tak, že nesmí nikdy neporušit pravidla silničního provozu. 

Dostat svou prezentaci na CES přitom pro Yandex nebylo vůbec snadné. Kvůli problémům s vízy se do USA nedostala včas většina zaměstnanců a tak vůz nakonec připravoval jediný technik. Ten přiletěl do Las Vegas pět týdnů před začátkem výstavy, na místě koupil novou Toyotu Prius V, do které sám zabudoval celý autonomní systém Yandexu. V dalších týdnech pak vůz učil jízdu v amerických podmínkách. Podle ruské firmy bylo přizpůsobení pro provoz v Las Vegas velmi snadné, protože na rozdíl od Ruska, kde Yandex své vozy testuje už dva roky, zde řidiči dodržují pravidla. Rusové své vozy logicky musí připravit také pro náročné podmínky tamní zimy, což je pro většinu autonomních systémů doposud nepřekonatelný problém. Yandex však tvrdí, že kromě těch nejsilnějších sněžných bouří by jejich systém měl vždy být schopen plně autonomní jízdy. 

Yandex Demoing Self-Driving Car During CES 2019 | zdroj: Yandex

Rychlý vývoj autonomního systému je překvapivý i proto, že Yandex začal na svém systému pracovat teprve v lednu 2017 a Las Vegas bylo prvním místem mimo Rusko, kde se vůz firmy dostal na silnici. V současné době se chystá navýšení flotily autonomních taxi z 15 vozidel na 100 a také rozšíření služby do izraelského Tel Avivu. 

Vytisknout

Diskuze: Yandex překvapil Američany. Nejlepší autonomní řízení je z Ruska?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

vodíkový pohon

V Británii testují provoz užitkových aut na vodík

Food Truck Alfréd

Krásná děvčata a jejich Food Truck Alfréd

Ford Focus ST X

TEST: Modernizovaný Ford Focus ST X – nejlepší "daily hothatch" na trhu?

HONDA CRF125F

HONDA CRF125F, modelový rok 2023

Porsche Taycan

Nový rekord na Nürburgringu pro Porsche Taycan

HONDA CRF110F

HONDA CRF110F, modelový rok 2023

Nürburgring (Německo)

Podívejte se na sestřih nejzajímavějších momentů ze severní smyčky Nürburgring

Honda CRF50F

Honda CRF50F, modelový rok 2023

ford fiesta

TEST: Ford Fiesta ST-line X – hravý prcek (nejen) do města, který jezdí do 5 l/100km

Toyota Mirai

Toyota se podílí na vývoji užitkových vozů na elektřinu a vodík

peugeot 408

Překvapivá rotující prezentace nového modelu Peugeot 408

on-line prodej

Ceny ojetých aut v červenci výrazněji klesly

NIO ES6

Značka Nio otevře závod v Maďarsku. Auta tam ale vyrábět nebude

lexus es

TEST: Lexus ES 300H F Sport - ostře vypadající limuzína, se kterou je jízda relax

Offroad Obytný speciál Liaz 4×4 300PS

Chtěli byste Offroad obytný speciál Liaz 4×4 300PS? Může být váš

reklama

Doporučujeme

Aiways U5 Ion

Čínské elektrické SUV dorazí do EU už letos. Dokáže překonat předsudky?

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Krásná děvčata a jejich Food Truck Alfréd

  2. Nový rekord na Nürburgringu pro Porsche Taycan

  3. Honda CRF50F, modelový rok 2023

  4. Podívejte se na sestřih nejzajímavějších momentů ze severní smyčky Nürburgring

  5. HONDA CRF125F, modelový rok 2023

  6. HONDA CRF110F, modelový rok 2023

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud