Čínská automobilka Zotye se na západě proslavila hlavně svými kopiemi Porsche Macan a Range Roveru Evoque, které dotáhla opravdu do detailu. Nově se ale právě tato firma rozhodla stát první čínskou značkou prodávající v USA.
Spojeným státům se narozdíl od Evropy čínské automobilky prozatím vyhýbaly, i když i tam se už několik čínských vozidel objevilo. Nikdy však pod původní, čínskou značkou. Štěstí tak pokoušela například kalifornská Coda s elektrickým sedanem Hafei Saibao, nebo Wheego s elektrickou kopií Smartu, nazvanou původně Shuanghuan Noble.
I přes to, že nejseriózněji se o prvenství ve Spojených státech hlásí automobilka GAC, která v zemi pravidelně vystavuje a má tam i vývojové centrum, nakonec ji možná předběhne nechvalně proslulé Zotye. Tato firma, v čínštině známá jako Zhongtai, přitom vznikla teprve v roce 2005 a zpočátku prodávala pouze licencované verze zahraničních automobilů. Nejznámějším se stalo Zotye 2008, licencovaná verze Daihatsu Terios první generace, které Zotye úspěšně vyváželo i na méně náročné trhy. Zotye TT, čínská varianta druhé generace Suzuki Alto, se zase ve své době stala nejlevnějším autem světa, s cenou kolem 60 tisíc Kč.
V posledních letech ale Zotye úspěšně využilo vlnu popularity SUV a vrhlo na trh hned několik modelů, které se designem velmi inspirovaly v zahraničí, tentokrát už však bez licence. První obětí se stal VW Tiguan, následovaný kopiemi Range Roveru Evoque a Porsche Macan. Právě tyto modely ale zaznamenaly takový úspěch, že firma rostla raketovým tempem, vrhla na trh hromady nových modelů rozjela další dvě značky. Zotye však peníze investovalo i do vývoje a jeho vozy tak překvapivě nabízí velmi slušnou kvalitu i bezpečnost, v testech C-NCAP, což je obdoba EURO-NCAP, mívají pět hvezdiček.
Přesto by však málokdo čekal, že to bude právě Zotye, které se pokusí zaútočit na jeden z nejnáročnějších trhů světa. Výběr modelů v Severní Americe bude určitě poněkud omezený, dovézt kopie si Zotye asi nedovolí, protože by nejspíše dopadli podobně jako Shuanghuan CEO v Německu. Jen málo vozů značky přitom nekopíruje známější model, největší SUV T800 sice není očividnou kopií, stále však nebezpečně připomíná Range Rover, stejně tak i menší T700 a T500. I modely dvou podznaček firmy, Damy a Traum, své portfolio zakládají na kopiích, jako třeba Traum Meet5, což je dokonale zkopírovaná Mazda CX4.
Zotye už našlo americké dealery, které představí příští týden na akci National Automobile Dealers Association, tedy sdružení automobilových dealerů. Firma už také propaguje své výrobky a v Kalifornii má na lokálních značkách postavený model T700, který je očividnou kopií Range Roveru. Za auto jen o trochu větší než Kodiaq si Zotye na čínském trhu účtuje od 350 tisíc Kč do 520 tisíc Kč, už v nejlevnější verzi jde o slušně vybavené auto s benzínovým čtyřválcem o výkonu 180 koní. Zotye však zatím neuvedlo, který konkrétní model se do Ameriky dostane jako první, známo je jen že půjde o SUV, se začátkem prodeje v roce 2020. Zotye se mimochodem pokouší dobýt i Evropu, i když zatím pouze tu východní. Před pár dny tak byla uzavřena dohoda, podle které se v Bělorusku brzy rozjede výroba elektrických modelů značky.
Americké ambice Číňanů může kromě soudů se západními automobilkami překazit také americký prezident Donald Trump a jeho obchodní válka, v jejíž spojitosti se často mluví právě o automobilovém průmyslu. Pokud se však na americký trh Zotye opravdu dostane, bude zajímavé sledovat jaký postoj zaujmou američtí klienti. Pokud se Zotye naučí používat originálnější design a především pokud zachová podobnou cenovou politiku jako v Číně, je možné že zaujme a zkopíruje úspěch Jihokorejců.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.