Maličký Polski Fiat 126p se stal legendou především u naších severních sousedů, kde také kousek od českých hranic v továrnách FSM většina vozů vznikla. I přes své skromné rozměry se v socialistickém Polsku stal Maluch rodinným vozem, pro který nebylo problém dovézt čtyřčlenou rodinu a jejich zásobu jídla z Varšavy až na Jadran. Úspěšně se ale vyvázel i do dalších socialistických zemí a stal se také jedním z prvních zahraničních vozů dostupných běžným Číňanům.
Oproti jiným východním vozům měl možná Polski Fiat 126p částečnou výhodu ve svém původu, šlo totiž o vůz vyvinutý v Itálii. Po technické stránce ale přímo vycházel z dřívějšího Fiatu 500, vyráběného už od roku 1957. Z toho pocházel zejména nezměněný dvouválec o objemu 594 ccm a také podvozek. Největší změnou se tak stala zcela nová hranatá karosérie po vzoru většího Fiatu 127.
Polská verze, vyráběná už od roku 1973, dostala zpočátku stejný motor, od roku 1977 se ale nabízel také větší dvouválec o objemu 652 ccm a výkonu 24 koní a 41 Nm. Vzadu uložený motor posílal na zadní nápravu výkon přes čtyřrychlostní manuální převodovku.
Maďarský majitel přijel na testování výkonu v Polski Fiat 126p z roku 1981, tedy už s větším motorem o objemu 652 ccm. Velmi zachovalý vůz v původní verzi, ještě s chromovanými nárazníky, má najeto pouhých 47 tisíc kilometrů. Jeho majitel jej udržuje v původním stavu, až na sportovní výfuk a sportovní sedačky v kabině.
Přechozí dva vozy ze série testování, Záporožec a Škoda 1000, se během dekád svého provozu rozloučily se slušnou porcí výkonu. Oproti tomu východoněmecký Trabant 601 se s nárustem o téměř jednu koňskou sílu postaral o pořádné překvapení pro celý maďarský tým. Jak tedy dopadl polsko italský prcek?
I přes 37 let provozu, ačkoliv dle nájezdu né příliš častého, se po několika testech na motorové brzdě ukázala na displeji hodnota 24 koní a 40 Nm. To tedy znamená totožný výkon jako při vyjetí z továrny a ztrátu jen 1 Nm. Pro malý socialistický vozík tedy velmi dobrý výsledek, na který může být jeho majitel patřičně hrdý.