Na přelomu tisíciletí vzniklo v Německu několik úchvatných sportovních automobilů, z nichž se řada zapsala zlatým písmem do dějin techniky a automobilového průmyslu. Patřily k nim i ostré speciály BMW generace e46 M3 CSL a nadupaný kombík Audi RS4 generace B5. Řada z nás si plakáty těchto vozidel lepila na zeď a s kamarády jsme se často hádali, které by bylo lepší. Tuto otázku však nakonec zodpověděl až ostrý souboj.
Mat Watson z YouTube kanálu CarWow nás v poslední době zásobuje skutečně zajímavými souboji. Z těch nejzajímavějších můžeme jmenovat například souboj ostrých SUV, velký souboj Hothatchů nebo souboj rodinných sedmimístných SUV. V posledních dnech se však pustil do kategorie, která je nám zvláště sympatická.
Nejprve se proti sobě na letištní dráze postavily dva prémiové a současné luxusní sedany BMW M5 Competititon a Mercedes-AMG E63 S. Následoval závan minulosti, během kterého se na stejné ploše utkalo ikonické BMW M3 generace e30 s Audi Avant RS2. A nyní přichází souboj nejzajímavější: BMW M3 CLS generace e46 vs. Audi RS4 Avant generace B5.
Nejedná se jen o souboj dvou automobilek a jejich ostrých modelů, ale také o souboj zcela rozdílných přístupů. Kromě karoserie se liší i motory, přeplňování, převodovky a v neposlední řadě i počet hnaných náprav, což mívá na souboje ve sprintu zásadní vliv. Pojďme se ale nejdřív na oba vozy samostatně podívat.
BMW E46 M3 CSL byl skutečnou zbraní na silnicích. Pod jeho kapotou se ukrýval 3.2 litrový řadový atmosferický šestiválec, který skrze často kritizovanou šestistupňovou převodovku SMG-II Drivelogic posílal na zadní kola cca 365 koní. Oproti sériové M3 navíc bylo CSL o 110 kilogramů lehčí.
Audi RS4 Avant B5 sázelo na praktičnost nejen karoserií, ale i technikou. Řeč je samozřejmě o pohonu všech kol Quattro, který přenášel na asfalt cca 381 koní bi-turbo přeplňovaného 2.7 litrového motoru V6. Vůz byl však o 200 kilogramů těžší než CSL a současně byl vybaven manuální šestistupňovou převodovkou.
A jak probíhal samotný závod? K všeobecnému překvapení se BMW ujalo vedení již během prvního sprintu s pevným startem. Ačkoliv mělo Audi výhodu v pohonu všech kol, BMW bylo díky systému Launch Control jak utržené z řetězu a neustále se Audi vzdalovalo.
Během sprintu s volným startem se sice Audi ujala vedení, BMW se však statečně drželo a nakonec Audi i předstihlo - ačkoliv v hodně vysoké rychlosti. Takže jak Mat dodává, ve skutečném světě vy nejspíše vyhrála Audi.
Poslední disciplínou pak byla jízda po okruhu, kde si Mat pochvaloval obě auta. Obě totiž vznikla ve "zlatém věku" sportovních vozidel, kdy auta nebyla tak těžká, motory nebyly sešněrovány emisními normami a člověk měl z jízdy daleko intenzivnější zážitek, o který nás dnes připravují různé technologie a jízdní asistenti.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).