Slavná karosárna Bertone v roce 2014 po letech finančních těžkostí uzavřela své brány. Dnes tu však máme hned dva nové vozy, jenž na karosérii hrdě nesou ono známé italské logo. Odkud se vzaly a kolik toho mají s Bertonem opravdu společného?
Nově představené sporťáky se celým jménem nazývají Bertone Dianchè BSS GT Cube a Bertone Dianchè BSS GT One. Skutečný výrobce se tady skrývá až na druhé pozici ve jméně obou vozů. Dianchè je nově založená a doposud zcela neznámá značka, která patří pod britskou společnost Flymove. Ta se prezentuje jako tvůrce mobilní platformy, což by mělo zahrnovat mimo jiné nabíjecí stojany s vlastním obnovitelným zdrojem energie a také stanice pro výměnu baterií.
Pro svoji značku Dianchè pak Flymove zajistilo licenci na použití jména Bertone, čímž veškerá spojitost přímo s vlastní karosárnou končí. Mimochodem, o původu celého ambiciozního plánu může napovědět název Dianchè, toto slovo totiž znamená elektromobil v čínštině.
BSS GT One by se mělo na trh dostat se dvěma elektrickými motory, jedním pro každou nápravu a s kombinovaným výkonem 400 koní. S tím se dokáže dostat z nuly na sto za 2.6 sekundy a maximální rychlost je 300 km/h. Ve voze je 100 kWh baterie, dojezd však Dianchè neudává. Dražší BSS GT Cube pak výkon zdvojnásobí na celých 800 koní. To by mělo stačit pro zrychlení z nuly na sto za 2.2 sekundy a maximální rychlost 350 km/h. Další údaje zatím firma nezveřejnila.
BSS ve jméně obou vozů znamená Battery Swap System, neboli systém výměny baterie, oba sporťáky totiž nabídnou výměnu baterií ve stanicích Flymove. Výměna by měla trvat pouhé tři minuty, po kterých je vůz připraven k další jízdě s plným dosahem.
Oba vozy by se měly vyrábět v Itálii a ve velmi omezené sérii devíti kusů pro každý model. Předobjednávky začnou už 15. ledna, zákazníci mohou své vozy očekávat na počátku roku 2020.
Kromě sporťáků Dianchè už dříve ukázalo také koncept městského vozu City Car BSS Cube, s 35 kW elektrickým motorem a 30 kWh vyměnitelnou baterií. S tou by v městském režimu mělo vozítko dojet až 200 kilometrů, s maximální rychlostí 150 km/h. Také City Car BSS Cube nese na karosérii odkazy na Bertone a do prodeje by se mělo dostat už tento rok za 18 tisíc EUR.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?