Většina soudobých SUV, včetně Tesly Model X, bývá konstruována hlavně k provozu po běžných silnicích, kde majitelé těchto vozů oceňují zejména vyšší komfort, dostatek prostoru a díky pohonu všech kol i vyšší šanci, že se dostanou do cíle za jakýchkoliv podmínek. Do skutečného terénu se tak tyto vozy dostanou jen málokdy, ovšem některé z nich umí celkem slušně překvapit.
Tesla Model X se v náročném terénu příliš často nevidí, čemuž se nelze při její ceně a technické sofistikovanosti příliš divit. Jedním z mála odvážlivců byl například norský nadšenec Bjørn Nyland, který se vydal se svou Teslou do zamrzlého terénu minulý rok, avšak jeho výlet nedopadl zrovna nejlépe.
Dalším odvážlivcem se stal Ondřej Hunčovský, majitel Tesly Model X 100D a provozovatel webu Teslicka.cz, který se vypravil na jednu z nejnáročnějších offroadových tratí v Česku - bývalý tankový polygon a současnou Off-Road dráhu Milovice. A celý svůj výlet zaznamenal na video.
Jak je ze záběrů patrné, Tesla nebyla nijak upravována a ve svých podbězích dokonce neměla obuty ani žádné speciální pneumatiky. Jejím největším pomocníkem se tak stalo maximální zvýšení podvozku a chytrá elektronika, díky které bylo možné překonávat i skutečně zablácená stoupání.
Model X však není žádný pravověrný offroad a tak si řidič musel dávat dobrý pozor na nájezdové i přejezdové úhly a na několika záběrech je vidět, jak se práh vozu nebezpečně přibližuje terénnímu zlomu. Celkově vzato se však Tesla poprala s výzvou na offroad dráze více než důstojně. Tedy až na jedno zaváhání.
Na konci videa můžeme vidět moment, kdy světlá výška nazvedaného podvozku již nestačila a sofistikovaný elektromobil skončil na břiše. S jeho vyprošťováním musel pomoci i jiný offroad na správných pneumatikách, který však nakonec přišel o nárazník. Tahat podobné těžké auto z bahna zkrátka není žádná sranda.
Nakonec se však Teslu podařilo vyprostit a tak až na jedno drobné zaváhání, kterému napomohl i špatný dohad navigátora, lze považovat tuhle „zkoušku ohněm" za celkem slušný výsledek. Řekněme si totiž upřímně, že většina v současnosti nabízených SUV by se zkrátka na podobně rozbahněném terénu zastavila nejspíš o dost dřív.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.