Jeden z nejstarších vozů, který se dá stále koupit jako nový, ruský UAZ-452 se ve výrobě drží už 53 let. I přesto UAZ stále neplánuje poslat populární terénní dodávku do důchodu.
V databázi ruské agentury Rosstandart, což je federální agentura pro technickou regulaci a metrologii, se před pár dny objevil dokument produlužující schválení typu vozidla na další tři roky. V tom se zmiňují vozy UAZ 3303, 3741 a 3909. Pod nicneříkajícími čísly se přitom schovávají tři verze legendárního UAZ-452 a alespoň do 29. prosince 2021 se tak dá počítat s jejich další výrobou.
Uljanovský automobilový závod je mezi moderními automobilkami poněkud zjevením a to i na ruské poměry. Modelová řada UAZ totiž zahrnuje tři základní modely a jejich varianty, přičemž ten nejmodernější, UAZ Patriot, se ve své první verzi dostal na trh už v roce 1997, jako UAZ-3160. Kromě Patriota a Buchanky UAZ vyrábí ještě několik variant modelu 469, který se ve výrobě drží už od roku 1972.
UAZ-452, přezdívaný dle svého tvaru Buchanka, neboli bochník chleba, se začal vyrábět v roce 1965. Sám přitom částečně vychází z dřívějšího UAZ-450, který se dostal na sovětský trh přesně před 60 lety. Vůz s pohonem všech kol byl zpočátku k dispozici jen se čtyřválcem o objemu 2445 ccm a výkonu 75 koní, v současných verzích pracuje benzínový čtyřválec ZMZ-40911 s objemem 2693 ccm a 112 koni. Kromě 4x4 verze existovala i varianta s pohonem pouze zadních kol, pojmenovaná UAZ-451, ta se však přestala vyrábět už na začátku 80. let.
Na ruském trhu je 452 dostupná kromě nejznámější verze furgon také jako valník s krátkou nebo dlouhou kabinou, minibus nebo sanitka. Výrobce navíc nedávno představil i výroční verzi, nazvanou jednoduše UAZ Buchanka Jubilejnaja, která se vzhledem přibližuje prvním verzím modelu. Kromě Ruska a sousedních států se ale Buchanka může nadále prodávat i v Evropské Unii, kam se dodává s motory splňujícími Euro 6. Nový UAZ-452 si tak můžete koupit i v roce 2019 v České republice a legálně jej provozovat na místních silnicích.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?