Jeden z nejstarších vozů, který se dá stále koupit jako nový, ruský UAZ-452 se ve výrobě drží už 53 let. I přesto UAZ stále neplánuje poslat populární terénní dodávku do důchodu.
V databázi ruské agentury Rosstandart, což je federální agentura pro technickou regulaci a metrologii, se před pár dny objevil dokument produlužující schválení typu vozidla na další tři roky. V tom se zmiňují vozy UAZ 3303, 3741 a 3909. Pod nicneříkajícími čísly se přitom schovávají tři verze legendárního UAZ-452 a alespoň do 29. prosince 2021 se tak dá počítat s jejich další výrobou.
Uljanovský automobilový závod je mezi moderními automobilkami poněkud zjevením a to i na ruské poměry. Modelová řada UAZ totiž zahrnuje tři základní modely a jejich varianty, přičemž ten nejmodernější, UAZ Patriot, se ve své první verzi dostal na trh už v roce 1997, jako UAZ-3160. Kromě Patriota a Buchanky UAZ vyrábí ještě několik variant modelu 469, který se ve výrobě drží už od roku 1972.
UAZ-452, přezdívaný dle svého tvaru Buchanka, neboli bochník chleba, se začal vyrábět v roce 1965. Sám přitom částečně vychází z dřívějšího UAZ-450, který se dostal na sovětský trh přesně před 60 lety. Vůz s pohonem všech kol byl zpočátku k dispozici jen se čtyřválcem o objemu 2445 ccm a výkonu 75 koní, v současných verzích pracuje benzínový čtyřválec ZMZ-40911 s objemem 2693 ccm a 112 koni. Kromě 4x4 verze existovala i varianta s pohonem pouze zadních kol, pojmenovaná UAZ-451, ta se však přestala vyrábět už na začátku 80. let.
Na ruském trhu je 452 dostupná kromě nejznámější verze furgon také jako valník s krátkou nebo dlouhou kabinou, minibus nebo sanitka. Výrobce navíc nedávno představil i výroční verzi, nazvanou jednoduše UAZ Buchanka Jubilejnaja, která se vzhledem přibližuje prvním verzím modelu. Kromě Ruska a sousedních států se ale Buchanka může nadále prodávat i v Evropské Unii, kam se dodává s motory splňujícími Euro 6. Nový UAZ-452 si tak můžete koupit i v roce 2019 v České republice a legálně jej provozovat na místních silnicích.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.