Internet je plný rad, jak řídit na sněhu. Takřka pokaždé se však opakuje totéž: kvalitní zimní obutí, plynulost a procvičování. Co když ale máte nové zimní pneumatiky, řídíte plynule a stále se vám nedaří vyjet zasněžený kopec k vašemu domu či chalupě? Vezměte to na zpátečku!
Ještě než se pustíme do couvání je však vhodné si připomenout i další možnosti. Při jízdě do zasněženého kopce je vždy důležité nabrat ještě pod kopcem rychlost a během stoupání ji udržovat. Může to sice znít zvláštně nebo nebezpečně, ovšem řada řidičů dělá právě tu chybu, že jedou příliš pomalu a uprostřed kopce se jejich vůz zcela zastaví. Rozjet se pak bývá velice náročné a většinou to končí couváním dolů pod kopec a dalšími pokusy.
Častým problémem také bývá "necitlivost" s plynovým pedálem. Během jízdy je totiž nutné přidávat plyn plynule a rovnoměrně. Kola se sice budou protáčet, ovšem dokud vůz výrazně nezpomaluje, nic se neděje. Mnoho řidičů se však lekne a během zpomalování prudce přidají plyn. Kola se tak prudce protočí, vy přijdete o poslední zbytky trakce a zůstáváte viset na mrtvém bodě.
Pokud tedy všechny konvenční metody selhaly, a situace to umožňuje, můžete se pustit do couvání. Jedná se o poměrně starý trik, který je určen výhradně pro vozidla s předním náhonem. Jakmile totiž začnete couvat, přesune se veškerá setrvačnost na hnaná kola, na která už tak působí váha motoru a částečně i posádky na předních sedadlech. Vůz tak získává maximální možnou trakci a vaše šance na úspěšné zdolání kopce se tak mnohonásobně zvyšuje.
Tato metoda však není všespásná a rozhodně ji nezkoušejte na frekventovaných veřejných silnicích. Navíc je potřeba dokonale zvládat couvání a udržovat si přehled o dění kolem celého vozu, takže pokud nejste zkušenými řidiči, raději se rovnou uchylte k shánění sněžných řetězů či posypového materiálu. Ostatně na prudkých kopcích nebo zledovatělém podkladu vám stejně nic jiného nezbude.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.