Rychlost 1 609 km/h zůstane nepokořena, projekt Bloodhound SSC je bez peněz a krachuje

Bloodhound SSC
Bloodhound SSC, foto: youtube.com
Antonín Marek , AutoRoad.cz 7. prosince 2018 16:54
Sdílej:

Bloodhound SSC byl velkolepým projektem, který si nekladl za cíl nic menšího, než dosáhnout rychlosti 1 000 mil za hodinu, tedy cca 1 609 km/h. a to v upraveném stroji poháněném proudovým motorem ze stíhačky. Podobně jako řada podobně grandiózních projektů se však Bloodhound SSC dostal do finančních potíží, které znamenají jeho definitivní konec.

Unikátní stroj Bloodhound SSC měl být pýchou britského inženýrství, která během jízdy speciálně upraveným vyschlým řečištěm v JAR překoná rychlost 1000 mol v hodině, tedy přes 1 6009 km/h nebo chcete-li 1.3 Machu. Na vývoji a stavbě 12.8 metru dlouhého stroje se přitom podílela řada britských firem, které mu nadělily skutečně špičkovou techniku.

Hlavní pohonnou jednotku měl být proudový motor Rolls-Royce určený pro stíhačku Eurofighter Typhoon, který doplňuje trojice raketových motorů na pevné palivo. Pokud jejich výkony sečteme, dostáváme se na výkon okolo těžko uvěřitelných 135 000 koňských sil. 

Rychlost 1 600 km/h vyžadovala i speciální kola, která by dokázala vydržet velké namáhání a vysoké teploty. Proto dostal Bloodhound speciální kola vytvořena ze slitiny hliníku a zinku, která měla i při 10 200 otáčkách za minutu odolat extrémnímu třetí generovanému během jízdy.

Velkou výzvou byla i aerodynamika stroje. Konstruktéři Bloodhoundu totiž museli najít ideální poměr mezi přítlačnou silou a minimálním odporem, aby vůz zůstal dostatečně manévrovatelným ale neodlepil se během jízdy od země. Každý záhyb karoserie tak prošel řadou simulací i zkoušek a vymodelován byl s maximální přesností.

Projekt zkrátka vyžadoval obrovskou pozornost, neboť jeho cílem bylo posunout pozemní rychlostní rekord o 33 %, což by byl dosud nevídaný skok. Navíc se předpokládalo, že po překonání tohoto rekordu už se nového pravděpodobně nedočkáme. 

Budoucím rekordmanem, který měl tu čest usednout za knipl tohoto speciálu, byl zvolen zkušený pilot RAF a současně aktuální držitel pozemního rychlostního rekordu Andy Green. Mimochodem ke svému předchozímu pokusu využil stroj označovaný Thrust SSC, který byl vůbec prvním supersonickým vozem.

V září se však objevila informace, podle které se celý projekt dostal do finančních problémů a přešel pod nucenou správu. Andrew Sheridan, správce projektu, se však ve svém rozhovoru pro Autocar snažil situaci uklidnit. Podle jeho slov se ve světě velkých společností bohatých investorů jednalo sotva o pár drobných, které projekt potřeboval ke svému přežití.

Těch pár drobných však bylo 25 milionů liber, cca 723,8 milionu korun, které do projektu bohužel nikdo nevložil. Dosud jediným představením Bloodhoundu tak byla jeho testovací jízda, během které dosáhl rychlosti cca 321,8 km/h. Vzhledem k potenciálu stroje se tedy jednalo spíš o takové pojíždění.

Projekt Bloodhound SSC tedy oficiálně končí a jeho aktiva budou prodána, což by mělo pomoci pokrýt jakékoliv možné dluhy. Osud samotného stroje je zatím neznámý, rozhodně však nezůstane v současné podobě. Konstruktéři totiž budou muset vrátit techniku, která jim byla od sponzorů jen zapůjčena. A k té se řadí i proudový motor stíhačky Eurofighter Typhoon, které zapůjčilo Královské letectvo - tedy RAF.

Stalo se
Novinky
Tesla Cybertrack

Musk pod palbou: Tesla Cybertruck má "svolávačku" kvůli konstrukční vadě a čelí vlně útoků na auta i prodejny

Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.

Novinky ze světa EV
Elektrický Renault 5 Turbo 3E

ODHALEN Renault 5 Turbo 3E: Legenda se vrací, nyní jako "nejbrutálnější" elektromobil + VIDEO

Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.

Zajímavosti
Jeremy Clarkson, James May a Richard Hammond v Grand Tour.

Parta z Top Gearu se vrací! Trio Clarkson, Hammond a May bude v novém pořadu

Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.

Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

PODROBNĚ: Nový Mercedes-Benz CLA EV s dojezdem až 800 kilometrů

Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.