Elektrické Porsche Taycan má do masové výroby stále ještě dost daleko, přesto se k nám již nyní dostávají informace, které z něj činí ještě jímavější stroj. Nikoho jistě nepřekvapí, že si dala automobilka na své revoluční novince záležet. Míra jeho technologické sofistikovanosti by však mohla být novým milníkem v celém odvětví.
Jak již automobilka dříve potvrdila, její první elektrický model by měl být vybaven dobíjecím zařízením s 800-voltovou technologií, které si automobilka sama vyvinula. V nedávném rozhovoru pro Welt am Sonntag pak Oliver Blume, výkonný ředitel automobilky, konečně naznačil, jak rychle se vlastně bude Taycan díky tomuto zařízení nabíjet.
Podle automobilky bude stačit připojit Porsche Taycan na nabíjecí zařízení s výkonem 800 voltů na méně než dvě minuty a dojezd vozu stoupne cca o 400 kilometrů. Tesla Supercharger by se tak stal téměř okamžitě podružnou technologií.
Podobně jako moderní mobilní telefony by však Porsche Taycan mělo být schopné dokonce i rychlého částečného nabíjení, kdy řidič vozu získá již po cca 4 minutách na nabíječce dojez dalších cca 100 kilometrů.
Porsche však nechce stagnovat a tak již nyní pracuje na lepších a výkonnějších bateriích, které by měly kromě zkracování času potřebného k dobíjení i výrazně navýšit dojezd - a to až na 1 000 kilometrů.
Extrémně rychlé nabíjení však není jediná disciplína, ve které by mělo nové Porsche Taycan bodovat. Podle automobilky dokáží elektromotory pod kapotou, které dodala společnost Magneti-Marelli, rozpohybovat vůz z 0 na 100 km/h za méně ne 3.5 sekundy. To sice není nijak rekordní čas a Tesla by to dokázala rychleji, ovšem otázkou je kolikrát. A právě tady by Porsche mohlo mít jistou výhodu, neboť je osazeno synchronními elektromotory.
A cena za elektrické Posche? Ta zatím není známá, přesto se obecně předpokládá, že bude někde mezi modely Cayenne a Panamera.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?