Pokud se řadíte mezi milovníky Fordů Mustang, pak už jste nejspíš slyšeli zajímavý příběh prvního prodaného kusu. Tentokrát se však podíváme na automobil, který se mezi lidi původně nikdy neměl dostat. Místo výstavy muzeu však jeden z prvních předprodukčních Mustangů s VIN 00002 skončil v Kanadě a nyní míří do aukce.
Pokud bychom chtěli najít úplně první předprodukční Ford Mustang, na jehož kapotě je umístěna plaketka s VIN 00001, museli bychom vyrazit do Dearborn v americkém Michiganu. Právě zde totiž stojí Muzeum Henryho Forda, ve kterém je zaparkovaný Ford Mustang kabriolet z roku 1964 právě s tímto číslem.
Vedle něj mělo stát zaparkované kupé s VIN 00002, ovšem to se vinou chybného transportu dostalo do dealerství Ford v kanadské oblasti Yukon, kde bylo prodané jako kterýkoliv jiný Mustang. A podle současných informací vystřídal vůz okolo 12 různých majitelů.
Nikdo z nich si přitom nejspíše několika drobných avšak důležitých detailů, které jim mohly naznačit, v jak vzácném voze to vlastně sedí. Vůz lakovaný v odstínu Caspian Blue byl vyroben v roce 1964 a stejně jako ostatní předprodukční modely se odlišoval například rovnou pákou převodovky, nebo odlišným druhem svarů.
Další zajímavost se ukrývala pod jeho kapotou, kde byl usazen řadový šestiválec Thriftpower o objemu 2.8 litru. Ten byl spojen s manuální třístupňovou převodovkou a nabízel se pouze u modelů vyrobených v roce 1964. Jeho pouhých 105 koní totiž nedokázalo držet krok s konkurencí a tak byl rychle nahrazen.
Pro někoho neznalého se tak muselo jednat o Mustang s tím nejhorším motorem, jaký byl v první generaci vůbec k dispozici. Odborníci však vědí, že historicky má vůz obrovskou hodnotu. To si uvědomuje i současný majitel Bob Fria, který vlastní vůz již cca 20 let. A nyní ho nabízí k prodeji prostřednictvím akčního serveru Barrett-Jackson.
Poprvé se ho pokusil prodat před 2 lety, tehdy však nabízená částka nepřekročila minimální hranici 300 000 dolarů (6,8 mil. Kč) a tak se vůz nikam nestěhoval. Letos však existuje slušná šance, že by vůz majitele změnit mohl. Už na první pohled je totiž v perfektním stavu a to nemluvíme o jeho historické hodnotě. Lidi z Fordu musí dodnes mrzet, že o něj vlastní chybou přišli a dnes tak nemůže stát po boku kabrioletu jako první vyrobený předseriový Mustang s karoserií kupé.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.