Ujíždění od čerpacích stanic bez placení je problém, který musí řešit policisté a provozovatelé benzínek po celém světě. Podle vysoce postaveného policejního důstojníka by přitom stačilo jediné opatření, které by trend ujíždění nadobro zastavilo. Kde je tedy háček? Překvapivě v penězích a tržbách
Případů, kdy řidiči natankují palivo a poté odjedou od čerpací stanice bez zaplacení, je bohužel po celém světě stále více. Policistům tak přibývá nesnadná práce, která je zdlouhavá a její výsledky jsou navzdory moderní technice nejisté. Britský policejní šéf „Chief Constable" Simon Cole proto přišel s jednoduchým ale rázným řešením.
Jak uvedl AutoExpress.co.uk, podle jeho slov by mohli provozovatelé jednou provždy ukončit podobné situace tím, že by po svých zákaznících vyžadovali placení předem. V rozhovoru pro magazín Telegraph Cole uvedl: „Ropný průmysl by se mohl zbavit problémů s ujížděním během 30 sekund tím, že by lidé museli platit předem. Dělá se to tak i v jiných zemích."
Cole ale následně dodal, že důvod, proč se něco takového nejspíš nestane, je jednoduchý: „To ale oni neudělají, neboť chůze do prodejny je součástí jejich prodejní strategie."
Na toto prohlášení však rychle zareagoval Gordon Balmer z britského sdružení maloobchodních prodejců pohonných hmot „Petrol Retailers' Association." Podle jeho slov by zavedení potřebné technologie stálo v průměru minimálně 20 000 liber (591 000 Kč) pro čerpací stanici.
Navíc také dodal, že téměř polovina zisku čerpací stanice pochází z prodeje věcí nesouvisejících s pohonnými hmotami. Nelze se tak divit, že jeden ze členů této asociace před časem sdělil, že černé zlato prodejců pohonných hmot není ropa, ale káva.
Statistiky té samé asociace ale současně ukazují, že počty ujetí bez placení se v posledních letech výrazně zvyšují. Tržní ztráty se tak během posledních let vyšplhaly zhruba z 26 milionů liber na 31 milionů liber, tedy cca 915 mil. Kč.
Na straně policistů a provozovatelů čerpacích stanic sice stojí zákony a technické vychytávky, ke kterým patří kamery s vysokým rozlišením nebo software schopný detekovat registrační značky, ovšem ani zločinci nezůstali stát na místě a dopadení se mnohdy účinně brání. Do karet jim navíc hraje skutečnost, že rozpočet britské policie se rok od roku snižuje, což vede k nedostatku policistů, jejich vysokému nasazení a často i neochotě řešit jednotlivé případy, kdy dojde ke škodě zhruba ve výši 1 500 Kč.
Jaké jsou reakce britských motoristů bohužel netušíme, ovšem nás by zajímalo, jak by na něco podobného reagovali naši čtenáři. Vadilo by vám, že byste museli platit za palivo předem? A skutečně by to omezilo vaše utrácení za ostatní zboží na pumpách? Dejte nám vědět
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.