Britský magazín What Car? se přímo specializuje na poradenství v oblasti výběru nového auta. Jeho pravidelné žebříčky spolehlivosti proto bývají respektovaným přehledem pro odborníky i laickou veřejnost. Zaměřuje se totiž nejen na testování novinek, ale i ojetých vozů. Nyní vydal výsledky průzkumu spolehlivosti maximálně čtyři roky starých aut.
Tento žebříček byl sestaven na základě více než 18 tisíc uživatelských recenzí, které hodnotily téměř 160 různých modelů. Výsledky v deseti kategoriích ovlivnila nejen samotná poruchovost vozů, ale i četnost poruch, a také náročnost, doba či cena opravy.
Japonci na prvních místech
Žebříček s přehledem ovládly japonské automobilky. Vůbec nejspolehlivější značkou se stala Suzuki, na druhém místě za ní skončil Lexus, na třetím pak Toyota. Ta uspěla i v kategorii malých aut - Britové totiž označili model Yaris s benzínovým pohonem za nejspolehlivější vůz na trhu.
Druhé a třetí místo mezi malými vozy obsadily dva poslední modely Honda Jazz. Naopak nejhorší hodnocení dostal Peugeot 208, u něhož podle jeho majitelů často zlobí palubní elektronika a infotainment, ale také brzdy či samotný motor.
Úspěchy pro malý Yaris i velkou RAV4
Yaris, respektive jeho verze s hybridním pohonem, získal také druhé místo v kategorii elektromobilů a hybridů. Před ním se umístil Nissan Leaf, na třetím místě pak Mitsubishi Outlander PHEV. Naopak stížnosti se snesly na model Tesla S, u něhož se prý nedá spolehnout na elektroniku a karoserii. Opravy přitom nejsou zcela jednoduché, ani levné.
V segmentu velkých a luxusních SUV obsadila první místo Toyota RAV4. Jen u čtyř procent těchto vozů se objevila nějaká porucha, nejčastěji v elektronice motoru, což si vyžaduje velmi snadnou a rychlou opravu. Na druhém místě je BMW X5, na třetím Audi Q5.
Naopak nejhorší recenze v této kategorii získal Range Rover, nejčastěji kvůli problémům s palubní elektronikou a s podvozkem.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.