Rusové stvořili novou generaci Záporožce, jeho základem se stalo lidové auto západu

V Rusku přestavěli Volkswagen Beetle na moderní Záporožec ZAZ-965
V Rusku přestavěli Volkswagen Beetle na moderní Záporožec ZAZ-965, foto: youtube.com
Antonín Marek , AutoRoad.cz 15. října 2018 11:48
Sdílej:

Záporožez ZAZ 965 byl sovětskou odpovědí na západní trend tzv. lidových automobilů, jako byl například Volkswagen Beetle. Za vzor pro stavbu svého cenově dostupného a kompaktního vozu si však sovětští konstruktéři vybrali Fiat 600, který do velké míry inspiroval i design modelu ZAZ 965. Nový model se však u veřejnosti setkal s kritikou a tak automobilka upustila od jeho výroby poměrně brzy (tedy na sovětské poměry).

Některým nostalgickým rusům se však po kompaktním a celkem stylovém vozu evidentně stýskalo a tak se rozhodli stvořit jeho moderní ekvivalent. A jako základ si vybrali moderní zpracování dobového ekvivalentu ze západu: Volkswagen Beetle.

Ostatně již v minulém tisíciletí panovalo mezi vozy několik podobností. Oba měly vzduchem chlazený motor umístěný vzadu, který poháněl zadní nápravu. Zatímco Beetle ale sázel na plochý čtyřválec, Záporožec se vydal cestou V4.

Pojďme se ale odpoutat od minulosti a podívejme se na moderní zpracování ZAZ 965, na které upozornil web Jalopnik. Celkem povedená přestavba se totiž objevila ve videu na YouTube kanálu MegaRetr, ve kterém můžeme kromě exteriéru a interiéru vidět i část procesu přestavby.

Té jako základ posloužil New Beetle z roku 2012, který však přišel prakticky o všechny sériové panely karoserie. Z Brouka zbyly jen sloupky, střecha a skla, všechno ostatní nahradily panely karoserie vyrobené z laminátu, které odkazují na designový jazyk a linie starého Záporožce. Vnitřní uspořádání interiéru nebo otvírání víka kufru však zůstalo ve standardním provedení z dílny Volkswagenu.

Novinka si zachovala ikonické tvary, přesto dokázala přidat na okázalosti, eleganci a do jisté míry i agresivitě. Interiér, ve kterém se autor videa pohybuje poměrně dlouho, ale zůstal naprosto sériový, což je celkem škoda. Kdyby si autoři vyhráli i s detaily, mohl by vůz nadělat ještě větší parádu.

Exteriér je ale bezesporu zvládnut bravurně a za zmínku stojí jak stylové chromové nárazníky, tak chromovaná zrcátka, chromový rámeček kolem světlometů nebo chromované pokličky na plechových kolech v barvě karoserie.

Třešničkou na dortu je pak výrazná rudá hvězda na kapotě, pod kterou jsou drobná žebra přívodu vzduchu k chladiči. Celkem by nás ale zajímalo, zda to k uchlazení motoru stačí. 

Stalo se
Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

PODROBNĚ: Nový Mercedes-Benz CLA EV s dojezdem až 800 kilometrů

Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.

Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

Představen nejchytřejší Mercedes-Benz CLA v historii. AI mu dala hlas i úsměv

Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.

Trh s elektromobily
Zlaté logo na Xiaomi SU7 Ultra láká zloděje! Emblémy mizí hned po uvedení na trh

Xiaomi SU7 Ultra dostalo zlaté logo. Emblémy záhadně mizí

Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.

Testy aut
Toyota GR Yaris

Toyota GR Yaris facelift – kapesní raketa se závodní DNA znovu a lépe

Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?