Moderní turbodiesel „common-rail“ 1.3 CDTI automobilky Opel, patřící do rodiny šestnáctiventilových agregátů ECOTEC, ...
byl vyhodnocen jako „Motor roku 2005“ v kategorii motorů zdvihového objemu 1,0 l až 1,4 l.
Odborná jury soutěže "Mezinárodní motor roku" (International Engine of the Year), složená z motoristických publicistů ze 26 zemí, zvolila tento kompaktní turbodiesel vyvinutý společnostmi GM Powertrain a Fiat za vítěze své kategorie.
Opel nabízí turbodiesel 1.3 CDTI ve dvou výkonových verzích: 51 kW/70 k s maximálním točivým momentem 170 Nm, která se montuje do modelů Agila, Corsa, Combo a Tigra TwinTop, a 66 kW/90 k s točivým momentem 200 Nm (s turbodmychadlem s proměnnou geometrií), která je v nabídce modelů Astra, Astra Caravan a Astra GTC.
Právě výborné výkonové parametry spolu s vyváženým chodem a mimořádnou hospodárností motoru 1.3 CDTI hlavními důvody, které zaujaly odbornou porotu natolik, aby tento agregát označila za "Motor roku". Ještě do konce roku 2005 bude pro motor 1.3 CDTI ve verzi 66 kW/90 k k dispozici i bezúdržbový částicový filtr DPF a začátkem roku 2006 se filtru DPF dočká také základní verze o výkonu 51 kW/70 k.
"Jsme velmi hrdí na to, že náš agregát získal tak významné ocenění," říká Hans H. Demant, generální ředitel společnosti Adam Opel AG a vicepresident GM Europe odpovědný za techniku. "Titul "Motor roku" dokládá špičkovou technickou úroveň našich motorů a znovu potvrzuje pozici automobilky Opel jako lídra ve vývoji automobilů poháněných vznětovými agregáty."
Nejmenší čtyřválcový turbodiesel "common-rail" na světě Turbodiesel 1.3 CDTI je výsledkem společného vývoje společností GM Powertrain a Fiat. Čtyřválcový agregát o objemu 1248 cm3 a se čtyřventilovou technikou rozvodu má kompresní poměr 18:1. Systém vysokotlakého přímého vstřikování nafty do válců "common-rail" pracuje v případě verze 51 kW/70 k s tlaky až 1400 barů, v případě výkonnější verze 66 kW//90 k činí vstřikovací tlaky dokonce až 1600 barů. Vysoké vstřikovací taky a schopnost systému pracovat s až pěti samostatnými vstřiky během jediného pracovního cyklu zaručují dokonalou atomizaci směsi paliva a vzduchu ve spalovacích prostorách, což je stěžejním předpokladem pro zaručení vysokých výkonů, nízké spotřeby a vyváženého chodu.
Velmi tuhý blok motoru z šedé litiny (vrtání x zdvih: 69,6 x 82 mm) je jedním z momentů, díky kterým malý turbodiesel vyniká tichým a vyváženým chodem. Rozměry 460 mm x 500 mm x 650 mm (délka x šířka x výška) dělají z motoru 1.3 CDTI nejmenší čtyřválcový turbodiesel "common-rail" na světě. Hlava válců je vyrobena z lehkého hliníku, vačkové hřídele jsou poháněné řetězem, který nevyžaduje žádnou údržbu ani seřizování.
Maximální točivý moment 170 Nm (u verze 51 kW/70 k), resp. 200 Nm (verze 66 kW/90 k) je k dispozic v rozmezí otáček 1750 ot/min až 2500 ot/min. Maximální výkony je dosažeitelný při otáčkách 4000 ot/min.
Měrným litrovým výkonem 72,1 k/l a točivým momentem 160,26 Nm/l stanovuje čtyřválec 1.3 CDTI/66 kW s turbodmychadlem s proměnnou geometrií standardy celému segmentu čtyřválcových vznětových motorů.
- OPEL -
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.