Ačkoliv za nejčastějšího viníka dopravního nehod bývá označována nepozornost, policisté po celém světě i nadále s nasazením všech sil bojují hlavně proti řidičům, kteří překračují rychlost. A občas k tomu využívají skutečně zajímavé nápady, jako je tento, který přichází ze Skotka. Tamní policisté totiž chtějí umožnit pořízení speciálních měřících zařízení i běžným civilistům, kteří by pak příliš rychlé řidiče udávali policii.
Jak uvádí web Edinburgh Evening News, v rámci této iniciativy by skupinky občanů dostaly možnost pořídit si vlastní vybavení potřebné k měření rychlosti, se kterým by je místní policisté naučili správně zacházet. Místní policejní šéf-inspektor Alan Carson pak věří, že právě toto opatření by mohlo pomoci v boji s neukázněnými řidiči, aniž by to policii stálo další zdroje (Ať už lidské, nebo finanční).
„Community Speedwatch (označení programu) by dával místním lidem možnost sehrát roli v udržování pořádku na silnicích," uvedl Carson. „Skupinky si mohou pořídit vlastní vybavení a my jim poskytneme adekvátní tréning jak s s tímto vybavením zacházet správně a bezpečně. Skupinky pak dostanou vlastní bločky a budou moci nahlásit kohokoliv, kdo rychlost překročí. My jim pak napíšeme výstražný dopis a připomeneme jim, jak by se měli v zastavených oblastech chovat," dodal Carson.
Myšlenka na tento komunitní program následovala po neúspěchu programu „Pop Up Bob," který měl také odradit řidiče od porušování rychlostních limitů. V rámci programu Pop Up Bob však mělo jít o výrobu policistů z kartonu, kteří měli být následovně rozmístěni kolem silnic a svou přítomností měli donutit řidiče zpomalit. Tento program byl ale označen jako neefektivní na nakonec z něj sešlo. Místo něj se ale objevila myšlenka na rozdávání radarových zařízení měřících rychlost.
A jak se k tomuto návrhu staví místní rada? Zatímco jedna její část je nakloněna realizaci, druhá část se staví výrazně proti. Například Scott Douglas označil celý nápad za stejně směšný, jako byli policisté vyříznutí z kartonu. Douglas si navíc postěžoval, že se poslední dobou neustále zvyšuje tlak na městskou radu, po které se neustále žádá apel na dodržování rychlostních limitů bez přítomnosti policistů.
Jak dopadne situace ve Skotsku nechceme předjímat, web TheDrive však informoval, že podobný postup s radary v rukou veřejnosti již nyní celkem úspěšně funguje v několika zemích světa, včetně Anglie. Tady už má systém veřejných hlídek zaměřených na kontrolu rychlosti okolo 3000 účastníků.
Dobrou zprávou navíc je, že dobrovolník nemůže nikomu udělit pokutu. Jeho úkolem by bylo v podstatě jen předat detailní informace policii, která by následně řidiči vozu poslala varování (zřejmě i s fotkou?. Místo pokut by tak začaly chodit výstrahy, které by možná dokázaly motivovat alespoň pár řidičů ke zvednutí nohy z plynu. Alespoň v obydlených oblastech.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.