Nevraživost mezi řidiči automobilů a cyklisty je snad celosvětovým fenoménem. Ačkoliv jsou silnice na většině míst dostatečně široké pro oba jezdce, chování některých jedinců na obou stranách vede k mnoha špatným předsudkům. Pokud ale ten správný cyklista spojí síly s řidičem správného vozu, klidně z toho může být nový světový rychlostní rekord. Nebo alespoň pokus, který se mu výrazně přibližuje.
Spojitost mezi překonáváním cyklistických rychlostních rekordů a automobily je odvěká. Před čtyřiceti lety to však byla automobilka Porsche, díky jejímuž upravenému modelu 935 Turbo mohl cyklista Jean-Claude Rude dosáhnout až neuvěřitelné rychlosti. Výrazně upravené Porsche mu totiž rozráželo vzduch a snažně mu usnadňovalo práci.
Na tuto "tradici" nedávno navázalo Porsche Cayenne Turbo, které se v doprovodu cyklisty na velmi zvláštním stroji vydalo na letiště Elvington v britském hrabství Yorskhire, kde chtěli společnými silami zjistit, jako rychlost dokáží pokořit.
Neil Campbell, muž na zvláštním kole, není v překonávání rychlostních rekordů na kole žádným nováčkem. V červnu tohoto roku si stanovil nové osobní maximum, které dosahovalo 217 km/h. Jeho unikátní kolo, které bylo na zakázku postaveno společnosti Moss Bikes, by však mělo být stabilní i při rychlostech okolo 322 km/h. Na to ovšem nedošlo.
Pojďme se ale podívat na Porsche Cayenne Turbo, které měl ov tomto experimentu hned dva zásadní úkoly. Tím prvním bylo pomoci cyklistovi rychle nabrat rychlost na krátkém úseku, k čemuž je tento stroj ideální. Druhým úkolem pak bylo rozrážení vzduchu před cyklistou, k čemuž sloužila speciální konstrukce.
Pro informaci, pod kapotou Cayenne Turbo se ukrývá 4.0 litrový biturbo motor V8, který generuje 550 koní a 770 Nm točivého momentu. Akcelerace z 0 na 100 km/h tak i přes vysokou hmotnost trvá jen 4.1 sekundy a pokud si zájemci připlatí za Sport Chrono Package, může se snížit jen na 3.9 sekundy.
Během startu byl cyklista k Porsche připoután, ovšem v rychlosti 177 km/h bylo kolo od auta odpojeno a Campbell musel dále akcelerovat už jen šlapáním do pedálů. Měřícím úsekem se prohnal rychlostí 240 km/h, ovšem již zanedlouho poté musel začít brzdit, aby nevyjel z letištní dráhy. A jeho dojmy?
„Měli jsme jen velice omezený prostor, proto jsme museli nabrat rychlost jak nejrychleji to šlo," uvedl Campbell. „Akcelerace Cayennu byla neuvěřitelná - bylo to jako být připojený k raketě. Pomalu jsem se rozjížděl a ztěžka šlapal do pedálů, v rychlosti těsně před uvolněním už jsem pak jen sklonil hlavu a dal do toho maximum."
„Byl to neuvěřitelný pocit - dosáhnout rychlosti 240 km/h na tak krátké dráze bylo daleko za mými očekáváními. Jsme na dosah od překonání světového rekordu. Nevím jak bych mohl dostatečně poděkovat svému týmu a svým fanouškům za podporu a jistotu, kterou mi dávají," uzavřel Cempbell.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).