Společnost Toyota Motor Corporation se dohodla na spolupráci s Uber Technologies. Investice v přepočtu 11 miliard KČ od Toyoty do Uberu má pomoci oběma společnostem dostihnout konkurenci na trhu s autonomním řízením. Cílem je uvést na masový trh technologie autonomní sdílené jízdy.
Nové technologie budou integrovány do jednoúčelových vozidel Toyota, které budou nasazeny v systému sdílených jízd Uber. Obě společnosti očekávají, že sériově vyráběná autonomní vozidla budou vlastnit a provozovat nezávislí fleetoví operátoři, tedy třetí strany, na nichž se obě společnosti vzájemně dohodnou.
„Tato dohoda je pro Uber první svého druhu a dokládá naše zasazení zavádět do systému Uber špičkové světové technologie. Naším cílem je integrovat do systému Uber ta nejbezpečnější autonomní vozidla na světě, přičemž tato dohoda je dalším významným krokem, jak tohoto cíle dosáhnout,“ uvedl Dara Khosrowshahi, generální ředitel společnosti Uber
Prvotní flotila vozů „Autono-MaaS“ (zkr. „autonomous-mobility as a service“) bude založena na platformě minivanů Toyota Sienna. Do vozidel Autono-MaaS bude zabudován systém autonomního řízení firmy Uber i automatizovaný systém na podporu bezpečnosti Toyota Guardian. Toyota rovněž využije svoji platformu služeb mobility MSPF, která je klíčovou informační infrastrukturou pro připojená vozidla. Pilotní nasazení bude spuštěno v systému sdílení vozidel Uber v roce 2021.
„Systém autonomního řízení Uber a bezpečnostní systém Toyota Guardian budou v reálném čase nezávisle monitorovat prostředí kolem vozidla, a tak přispívat k celkové bezpečnosti z pohledu autonomního řízení i samotného vozidla,“ uvedl Dr. Gill Pratt, generální ředitel výzkumného centra Toyota Research Institute a partner TMC. „Očekáváme, že tato partnerská spolupráce urychlí vývoj obou firem i nasazení technologie autonomního řízení.“
Investice Toyoty do Uberu a navrhovaná spolupráce podléhá schválení ze strany regulačních orgánů.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.