Jméno George Barris možná bude řadě lidí neznámé, ovšem s výsledky jeho práce se dodnes můžeme setkat na plátnech kin nebo v televizních obrazovkách. Jednalo se totiž o legendárního úpravce automobilů, který spolupracoval na filmech a seriálech jako Batman, Knight Rider, The Dukes of Hazzard a mnoha dalších.
Barris však nebyl pouze tvůrce, ale také sběratel. Ve své sbírce si kromě vlastních úspěšných modelů navíc držel i specialitky, které vyráběli jeho kolegové. V roce 2015 však Barris zesnul a nyní se část jeho sbírky dostala do aukce pořádané společnosti Mecum v Harrisburgu.
Dohromady bude v nabídce 23 více či méně slavných filmových automobilů a jejich replik. Chybět nebude například VW Golf alias Herbie z filmu The Love Bug (Můj miláček Brouk), DMC DeLorean z Návratu do budoucnosti, Ford Grand Torino z filmu Starsky a Hutch, replika bondova Aston Martinu DB5 nebo replika KITTa ze seriálu Night Rider.
Zřejmě největší hodnotu však budou mít stroje, ze kterých Barris vlastníma rukama vytvořil naprosté unikáty. Pojďme se tak podrobněji podívat na modely jako Drag-U-La, Speed Racer Mach 5. Batmobil z roku 1966 nebo Flintmobile.
1964 Drag-U-La
Drag-U-La, kříženec mezi hot-rodem a rakví, postavil Barrisův tým v roce 1964 pro televizní show The Munsters. Automobil byl plně funkční a nedávno prošel kompletní renovací, včetně vidlicového osmiválce Ford, který se stará o jeho pohon. Vůz se navíc stal inspirací pro stejnojmennou skladbu zpěváka Rob Zombie. Milovníci série Need For Speed s na ni možná ještě vzpomenout
Speed Racer Mach 5
Japonský animovaný seriál Speed Racer se poprvé objevil v šedesátých letech a poměrně rychle si získal popularitu publika. Hlavní příběh se přitom točil kolem speciálního závodního vozu Mach 5, který byl vybaven zajímavým příslušenstvím.
V roce 2008 se pak seriál dočkal i tradiční filmové adaptace a Barris byl pověřen výrobou repliky vozu, která bude sloužit k propagaci. Jako základ si Barris zvolil Chevrolet Corvett z roku 1977, ze kterého vytvaroval velice zajímavý vůz s motorem 350 Chevy small Block a čtyřrychlostní manuální převodovkou.
1966 Batmobile
Barris za svou kariéru stvořil řadu zajímavých automobilů, ovšem Batmobil z šedesátých let je pravděpodobně tím nejznámějším. Vůz se objevoval v show po boku Robina a Batmana, kterého ztvárnil Adam West. Základem vozu se stala tehdy současná generace modelu Thunderbird, pro jehož úpravu se Barris inspiroval u konceptu Ford Futura z roku 1955.
1994 Flintmobile
V devadesátých letech se na filmových plátnech objevil remake oblíbeného animáku Flinstones, ve kterém si hlavní roli střihnul John Goodman v roli Freda. Chybět nemohl ani klasický dřevěný automobil poháněný nohami, který se však naštěstí dočkal modernizace. Prehistorický vůz totiž vznikl na základech elektrického golfového vozíku.
V nabídce je však ještě celá řada zajímavých modelů, ze kterých bychom mohli zmínit například ještě Aston Martin DB5, repliku bondova speciálu z filmu Goldfinger. Vůz je navíc vybaven řadou zajímavých hraček, včetně funkčního vyjížděcího štítu zadního okna, vypouštění oleje a funkčních bodců k proděravění kol. Vůz je vybaven i funkčním motorem a převodovkou, ty však v současnosti nejsou instalovány.
Vyvolávací ceny ani očekávané prodejní ceny nebyly zveřejněny, ovšem vzhledem k unikátnosti těchto automobilů se dá očekávat, že nepůjde o nízké sumy.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.