Pokud jste viděli film Mad Max Road Fury, možná vás napadlo, jaké značky je asi náklaďák, který si zahrál jednu z hlavních rolí. Pokud jste sázeli na nějaké monstrum vyrobené v USA, tak jste vedle jak ta jedle. Základem náklaďáku War Rig se totiž stala Tatra 815.
Pro natáčení filmu však byla klasická Tatra 815 změněna k nepoznání. Místo klasického vzduchem chlazeného motoru V8 o výkonu 275 koní dostala Tatra speciální vzduchem chlazený motor Deutz o výkonu 600 koní, který se jinak používá do speciálů určených na Rallye Dakar. Motor dostal vlastní rám a kabina se posunula za něj, do středu šasi.
Masivní sání vzduchu pro přeplňování není funkční, filmaři jím jen chtěli naznačit divákovi, že pod kapotou se ukrývají dva motory, což však také není pravda. V motoru sice jsou dva motory, zadní je však replika vyrobená z laminátu. Funkční je však hydraulicky ovládaná radlice před maskou náklaďáku.
Samotná kabina pak má s Tatrou 815 společné jen dveře, zbytek byl svařen snad ze všeho, co autoři našli na přilehlých vrakovištích. Zadní část kabiny náklaďáku, tvoří zbytky z Chevroletu Fleetmaster sedan z roku 1940, který však musel být uprostřed rozříznut a nastaven ocelovými plechy, aby jeho šířka odpovídala šířce kabiny náklaďáku.
Uvnitř kabiny je opět směsice všeho možného. Různé typy sedaček, mnoho různých ukazatelů, desítky přepínačů a samozřejmě řada zbraní. Od nožů, přes pistole, brokovnici až po různé výbušniny.
Za vozem se pak nachází cisterna, kterou zdobí torzo vozu VW Brouk. Ve filmu se však jedná o jednu ze dvou pozorovatelen pro obránce náklaďáku. Za cisternou jsou pak umístěny ještě dvě malé nádrže na palivo, každá na vlastním podvozku. Ty však musely být filmaři vyplněny 2 tunami betonu, aby během jízdy neskákaly a nepřevracely se. Celý komplet je pak "dekorován" řadou různých ostnů, bodců, lebek a různých torz panenek.
Celkem byly pro potřeby natáčení vyrobeny tři tyto vozy, minimálně jeden byl však zdemolován během natáčení kaskadérské scény s převrácením vozu. Na tu se ostatně můžete podívat na videu.
Kromě Tatry 815 6x6 byla k vidění i větší čtyřnápravová Tatra 815 8x8, která sloužila jako pojízdné pódium pro kytaristu, bubeníky a jejich obří audiosoustavu.
Po delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?