Thai Rung Transformer: Iron Man se přestěhoval do Thajska

-mdo / AutoRoad.cz, 13. července 2018, 10:00 Google+

Jak to vypadá, když dostane volnou ruku fanoušek amerických filmů, který zároveň vlastní úspěšnou automobilku? To dokonale ilustruje jediná thajská značka, jejíž Transformer II se snaží zaujmout agresivním designem.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Thai Rung Transformer II

Thai Rung Transformer II | foto: Thai Rung

Sdílejte článek

O thajském automobilovém průmyslu se příliš nemluví, ve skutečnosti však tato země vyrábí více aut, než Rusko, Velká Británie nebo Česko. Na rozdíl od těchto zemí však produkce Thajska nikdy nestála na lokální značce, naprostou většinu produkce totiž představují lokální továrny Toyoty, Nissanu, Mitsubishi nebo Isuzu, zásobující Thajsko i svět převážně pick upy a SUV.

img-responsive

Isuzu TR Stationwagon | foto: Thai Rung

I exotické Thajsko však přeci jen jednu lokální značku má - Thai Rung. Založena byla v roce 1967 Vichien Phaoenchokem, jako výrobce nadstaveb pro pick upy, nejoblíbenější třídu vozidel v Thajsku. V té době byly v Thajsku velmi populární pick upy Isuzu, na které se nově vzniklá továrna zaměřila. Postupně u Thai Rungu vznikaly stále pokročilejší konverze a v roce 1979 se díky dobrým kontaktům s Isuzu podařilo do Thajska dostat výrobu celého vozu, i když jen z CKD kitů.

Na základě pick upu Isuzu Faster první generace se v thajské továrně montovalo Thai Rungem navržené dvanáctimístné SUV pod jménem Isuzu Stationwagon, ovšem pouze pro lokální trh. To vydrželo ve výrobě 10 let, než bylo nahrazeno celou řadou lokálních verzí na bázi třetí generace Isuzu Faster.

V polovině 90. let začal Thai Rung na karosérie montované v továrně na dovezené platformy lepit i svá loga, čímž vznikla jediná thajská značka. I následující roky však produkce továrny sestávala jen z úpravy standardních Isuzu, podobně jako tomu bylo ve stejné době v Číně, kde na stejné bázi začalo mnoho výrobců. Postupem času začal Thai Rung stavět vozy dalších značek, jako Nissan, Chevrolet, Toyota nebo Mazda a na jejich základě vznikaly nové nástavby.

img-responsive

Thai Rung Transformer | foto: Thai Rung

Prvním vozidlem, které přímo nevychází z žádného existujícího modelu, se stal v roce 2011 Thai Rung MUV4. Vůz určený primárně pro thajskou armádu byl inspirován Hummerem, samotný prezident automobilky při představení nového modelu uvedl, že MUV4 je Hummer pro thajskou armádu, která si originál nemůže dovolit. Oproti americkému vzoru je MUV4 o poznání menší, a to také proto, že stojí na podvozku Toyoty Hilux. To ale umožnilo výrazně nižší cenu, takže v současnosti je využíváno lokální armádou v hojném počtu.

Hranatý vůz s naprosto plochými okny se ale dočkal i civilní verze o pět let později. Thai Rung Transformer zjemnil kontury, podobně jako Hummer H2 a v podobné škále barev se dostal mezi prostý thajský lid s cenou kolem milionu korun. Kromě standardní SUV karosérie se objevila i verze pick up se čtyřmístnou kabinou. Podvozek, pohonná jednotka i interiér pochází ze sériového Hiluxu Vigo, na výběr je z pohonu všech kol nebo jen přední nápravy.

img-responsive

Thai Rung Transformer II | foto: Thai Rung

V roce 2016 přišla druhá generace, Thai Rung Transformer II, na bázi nového Hiluxu. Design kabiny zůstal stejně hranatý jako u předchůdce, přišla však zcela nová příď, už bez jakékoliv podobnosti s Hummerem. První koncept nového vozu představený na autosalonu v Bangkoku se ukázal v barevné kombinaci evokující postavu Iron Mana, jehož masce se vůz zjevně snažil připodobnit. Stejně jako předchůdce, i nový Transformer dokáže přepravit v rozměrné kabině až 11 lidí a k dispozici jsou i varianty pro hasiče nebo záchranku. Kromě domácího trhu se Thai Rung pokouší exportovat svůj Transformer i do zahraničí, prozatím však bez úspěchu. 

Google+ Vytisknout

Diskuze: Thai Rung Transformer: Iron Man se přestěhoval do Thajska

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Lada Peter Turbo

Pět působivých konceptů Lada, které mohly ohromit svět. Nikdy však nedostaly šanci

Nissan Leaf

Kritici elektromobilů přišli o další argument, na zdroji energie totiž tolik nezáleží

Hyundai Kona

Američtí odborníci vybírali nejlepší SUV, cenu si odvezl crossover Hyundai Kona

ARO 16

ARO 16 - Rumunskému crossoveru nepřála doba a manželka diktátora

YouTuber se rozhodl vyzkoušet jízdu s povolenými šrouby u kol

Co se stane, pokud špatně dotáhnete šrouby na kole? Známý YouTuber to vyzkoušel v praxi

Takeši Učijamada, tvůrce historicky prvního hybridního vozu, Toyoty Prius.

Jaké automobily si Američané nechávají déle než 15 let? Mezi 15 vozy je 10 stejné značky

reklama
reklama

Doporučujeme

Volkswagen T-Cross

Bude nový T-Cross SUV jak se patří? Přinášíme další informace

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Toyota omylem odhalila novou Supru, vypadá i zní naprosto famózně!

  2. Kritici elektromobilů přišli o další argument, na zdroji energie totiž tolik nezáleží

  3. Populární rapper Post Malone se pochlubil novou hračkou, má šest kol a 600 koní

  4. Největší bojové vozidlo historie? Ruskou 60-tunovou tříkolku poháněly motory ze vzducholodě

  5. Pioneer přišel s elegantním způsobem, jak proměnit mobil v nadupaný infotainment systém

  6. Pohon 4x4 na sněhu: Může vám pomoci i s brzděním?

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud