Který motorkář by odolal hezkému počasí, lákadlu krásné vyjížďky na svém stroji nebo letnímu putování v jedné stopě po Čechách či zahraničí? Žádný. Dlaně prostě začnou svrbět a máte chuť otočit rukojetí plynu a vyrazit na cestu. To je to nejjednodušší, ovšem i tuto vášeň provázejí možné komplikace – poškození stroje, proražená pneumatika, nestartující motocykl… Proti tomu jsou jezdci bezbranní. Vlastně, hovořme v čase minulém – byli bezbranní. Nyní přichází na trh nová služba ÚAMK nazvaná Moto Help. Jedná se o asistenční službu pro motorkáře.
V nabídce jsou dva typy asistenční služby: Basic, pro území České republiky a Full throttle pro území ČR a celkem 50 zemí Evropy. Co je potřeba pro její získání?
Jen to základní, pořídit si klubovou kartu, která vás jako člena ÚAMK opravňuje, aby vám byly poskytnuty nejrůznější služby. Pokud budeme hovořit o základním programu Basic pro ČR, je to celkem 9 druhů služeb od poskytování dopravních informací prostřednictvím nepřetržitého dispečinku ÚAMK, až po konkrétní servisní zásahy v případě potřeby. To znamená, že jezdci bude zajištěna například oprava pneumatiky nebo jiných drobných oprav přímo na místě. Tedy, zdarma bude příjezd vozidla silniční služby, práce mechanika spojená se základním zprovozněním motocyklu a odjezd služby. Materiál, náhradní díly, případně například dovezený benzin nebo olej a podobně uhradí přirozeně majitel motocyklu.
Naopak zdarma mu bude poskytnut odtah až na vzdálenost 200 km po Čechách a Moravě, stejně jako jezdec a spolujezdec mají zajištěnu svojí přepravu a zavazadel v případě nepojízdnosti stroje. Opačně, přímo na místo, kde stojíte – poté co zavoláte na telefonní číslo 1234 a určíte svoji polohu a nahlásíte číslo asistenční karty, vám servisní vozidlo dopraví benzín, který vám právě došel.
Podobně, opět v češtině, komunikujete prostřednictvím telefonní linky 261 104 123 (předvolba +420) i ze zahraničí, pokud máte uhrazenu asistenční službu Full throttle. Její cena na rok je 990 Kč a pokrývá padesátku zemí Evropy. V případě karty Basic a služeb jen v ČR je cena za rok služeb 500 Kč.
Při cestování do zahraničí získáte celkem 12 služeb, navíc například ubytování v případě, že je váš motocykl v opravě, na celkem 3 dny pro 2 osoby. Podobně lze vyzdvihnout další službu: uhrazení jízdného do země, kde musel zůstat váš stroj na opravu, a kam se pro něj vracíte. Hodit se může i služba tlumočníka. A co rozhodně stojí za ocenění, je repatriace neopravitelného motocyklu na celkovou vzdálenost až 2 000 kilometrů.
Výhodou programu Full Throttle je i fakt, že všechny služby, vyjma pomoci tlumočníka, máte zajištěny jak v zahraničí, tak zároveň na rok i v ČR.
Přitom je jedno jaký jednostopý stroj (nikoliv čtyřkolku) vlastníte – skútr, naháče, superbike, chopper… Tento fakt nehraje roli. Samozřejmě, že se asistenční služba nevztahuje například na závodní stroje, nebo testovací jízdy na okruzích a tak podobně. Zato, není ven ze hry ani majitel motocyklu s postranním vozíkem, i pro něj lze získat asistenční kartu. Služby se poskytují nejen v případě poruchy, ale i nehody, vandalství, či samozavinění. Pod tímto pojmem se skrývá například ztráta klíčů nebo omyl při natankování paliva a tak podobně. Dalo by se říct, že tato služba poskytovaná ÚAMK a jejími partnery, tedy automotokluby celé Evropy, věří na náhodu. Tedy fakt, že se vám stalo i několik poruch (maximálně 1 x za 24 hodin) během dovolenkové cesty, nic nemění na povinnosti vůči vám a ochotně pomoci vám. Duch partnerství a ochoty pomoci motorkáři platí u programů Basic stejně jako Full throttle v plné míře.
Praktickou stránkou věci je, že klubová karta může být vystavena na fyzickou, stejně jako právnickou osobu, podobně jako může být registrována na jméno nebo naopak na SPZ a tedy konkrétní motocykl. To je na volbě každého. Platnost karty je na 1 rok od okamžiku zakoupení (služby lze čerpat 24 hodin po zaplacení). Každé čerpání služeb je ovšem nutné odsouhlasit s dispečinkem ÚAMK, který je k dispozici 24 hodin, 365 dnů v roce.
Kdo se tedy už už chystá nasednout na svůj stroj a otočit rukojetí, zařadit rychlost a vyrazit, měl by ještě zvážit, zda není na místě zabrzdit. Zastavit se na ústředí ÚAMK v Praze Na Strži 9 nebo z pohodlí domova elektronickou cestou získat asistenční službu. Klid a jistota na cestě v jedné stopě za to rozhodně stojí.
Škoda Auto představila futuristickou vizi legendárního modelu Favorit. Kultovní hatchback z konce osmdesátých let se v nové studii mění na elektrický crossover, který spojuje retro prvky s aktuálními designovými trendy. Projekt vznikl z iniciativy designérů Ljudmila Slavova a Davida Stingla.
Nissan se s novou Microu vydal cestou nejmenšího odporu – převzal Renault 5 E-Tech a přemaloval ho. Výsledek? Elektromobil bez vlastní identity, který selhává v designu i konkurenceschopnosti. Japonci vsadili na špatného koně a přidali vlastní chyby.
Ročně se v Česku prodá na 650 000 ojetých aut. Může se proto zdát, že koupit si ojeté auto není žádný problém. Velký výběr ovšem ještě není zárukou kvality. Nemalé množství prodávaných ojetin skrývá před kupujícím svou historii. K tomu, aby se nechali vlákat do pasti, napomáhá i řada častých chyb, které zájemci při výběru vozu dělají. Které to jsou a čemu se vyhnout?
Každý motorkář, ať už jezdí po městě, okreskách nebo v lehkém terénu, ví, jak snadno může dojít k nečekanému pádu. Někdy stačí kluzká vozovka, jinak postavený stojan nebo prosté zaváhání při manipulaci na místě. A právě v těchto situacích často dochází k poškození některé z nejcitlivějších částí – ovládacích páček.
Toyota udělala revoluční krok. Její nejprodávanější SUV RAV4 bude od modelového roku 2026 k mání výhradně jako hybrid nebo plug-in hybrid. Bez čistě benzínové varianty tak míří ke stovkám tisíc Američanů, kteří si změny ani nemusí všimnout – a přesto začnou jezdit čistěji.
Čínská technologická značka Xiaomi oficiálně představila svůj druhý elektromobil – sportovní SUV YU7. S dojezdem přes 830 kilometrů, výkonem až 681 koní a vzhledem evokujícím Ferrari Purosangue má YU7 ambici stát se vážnou konkurencí Tesly Model Y – alespoň na domácím trhu.
Toyota odhalila šestou generaci svého úspěšného SUV RAV4. Vizuálně navazuje na dosavadní model, ale uvnitř přináší výrazné technologické novinky. Hybrid i plug-in hybrid slibují vyšší výkon, inteligentní využití energie podle trasy v navigaci a posun k softwarově definovanému vozu.
Korejská automobilka Kia rozšiřuje svou elektrickou flotilu. Na veletrhu IAA Mobility v Mnichově představí nový model EV5, který se v Evropě začne prodávat začátkem roku 2026. Elektromobil nabídne dojezd až 720 kilometrů a dva typy pohonu.
Americká Tesla se po dramatickém ústupů registrací v Evropě propadla mimo první desítku nejúspěšnějších značek elektromobilů. Její místo zaujal čínský konkurent BYD, který na evropském trhu prudce roste. Vyplývá to z aktuálních dat poradenské společnosti Jato.
Zemský soud v Braunschweigu vynesl rozsudek v jednom z hlavních trestních procesů spojených s emisní aférou Volkswagenu. Čtyři bývalí manažeři byli uznáni vinnými z podvodu, dva z nich dostali nepodmíněné tresty. Verdikt však není pravomocný a soudní dohru skandálu z roku 2015 tak ještě zdaleka neukončuje. Uvedla to agentura DPA.
Kdybyste mi před deseti lety řekli, že jednou dám přednost značce Hyundai před německými modely, jako je Tiguan či Kodiaq, tak bych se jen tak lehce pousmál. Jenže ten den právě nastal a ačkoliv je to netradiční začátek recenze, tak rovnou „propálím“, jak se věci mají – vzal bych raději nové Santa Fe, než Kodiaq. Pojďte se podívat, proč tomu tak je a v čem se tento odvážný „kyborg“ liší od svých německých protějšků.
Po delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.