Ať se podíváme na kteroukoliv ze současných automobilek, u každé najdeme zprávy o jejím postupném přechodu k elektrifikaci. Elektromobily a hybridy se zkrátka mají stát neodvratnou součástí našich životů, což se projeví nejen na silnicích, ale i na závodních okruzích. Dosud však závodním elektromobilům něco chybělo. Dokáže tento chybějící element doplnit závodní Tesla P100DL?
Britský motoristický novinář Tiff Needell je legendou ve svém oboru. Bývalý závodník prošel světoznámými motoristickými pořady jako Top Gear, Fifth Gear a nyní se podílí na YouTube projektu Lovecars.
Díky svým zkušenostem a dobrému renomé už si Tiff mohl vyzkoušet snad všechny zajímavé automobily na světě, včetně různých typů formulí. Usedl dokonce i za volant elektrických Formulí ze seriálu Formule-E, kterým však dle jeho slov chybí výkon i obliba mezi diváky, které rozhodně nepřidává ani nutnost měnit v polovině závodů auto, aby se jezdec vůbec dostal do cíle.
Svět závodních elektromobilů se má pak podle jeho slov v roce 2020 rozšířit dokonce i do poměrně populárního Rallycrossu. Zda se jedná o dobrý nápad nevíme, ovšem podle Needela by vozy mohly trpět velice náročnými podmínkami, kde jsou neustále vystavovány blátu, vodě, štěrku i prachu.
Jako nejlepší se tak zdají být závody cestovních aut, tedy GT, které byly a stále jsou velice populární. A jedním z modelů, který by se v této soutěžní sérii mohl objevit, je i Tesla Model S P100DL, která byla nedávno testována na závodním okruhu v Barceloně. A právě tady se za její volant mohl usadit i Tiff.
Hned na začátek si ale pojďme říct, jak vlastně tento speciální kousek vznikal. Na začátku byla klasická Tesla P100DL, ze které však technici sundali veškeré hliníkové díly karoserie, které byly nahrazeny speciálním karbonovým kompozitním materiálem. Vůz samozřejmě dostal řadu aerodynamických prvků, jako přední splitter nebo zadní křídlo.
Karoserie vozu byla pomocí nových panelů karoserie rozšířena a ukrývá se pod ní závodní podvozek, závodní brzdy a samozřejmě závodní pneumatiky značky Pirelli. Změn nebyl ušetřen ani interiér, odkud zmizelo vše přebytečné a nastěhovaly se sem závodní sedačky a ochranná klec. Celkem se tak podařilo ušetřit 500 kilogramů.
Zajímavostí však je, že v interiéru zůstala původní velká obrazovka, která je symbolickým znakem Modelu S a bez které by se zřejmě asi ani nepovedlo uvést auto do chodu. Původní také zůstal pohonný systém, který disponuje výkonem 790 koní, které má řidič neustále pod pravou nohou.
Na okruhu pak Tesla chovala velice zajímavě, stále měla dostatek přilnavosti, prudce akcelerovala a dobře brzdila. Vzhledem k tomu, že Tiff na okruhu v Barceloně dlouho nebyl a neznal limity vozu, nečekejte žádné velké divočení. Jediným mínusem tak nakonec byla absence zvuku, který řidiči může ledacos napovědět.
Během jízdy pak Tiff poznamenal, že s dalšími 19 vozy na trati by mohly být tyto závody skutečně zajímavou podívanou, ovšem pak se vyskytl malý problém. Testování totiž probíhalo ve slunné Barceloně, kde bylo tou dobou okolo 30 °C. Akumulátory elektromobilu se tak rychle zahřály a vůz začal ztrácet výkon, kvůli čemuž musel Tiff do boxů.
Zde už čekali mechanici s větráky, kteří posílali k bateriím Tesly čerstvý a hlavně chladný vzduch. Baterie se bohužel zahřály už po 1.5 kole, což znamenalo předčasné ukončení jízdy - z čehož byl Tiff celkem zklamaný. Závodní Tesla GT mu evidentně sedla a jízda s ní ho zřejmě bavila. Technologie baterií a pokles jejich výkonů ve vysokých teplotách je však jediným a poměrně výrazným kazem na kráse, bez jehož odstranění si závody nebudou moci získat tolik potřebnou popularitu a sledovanost.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.