Agentura Reuters přinesla rozhovor s jedním z vysoce postavených manažerů nejmenované evropské automobilky, podle jehož slov by nové zdanění mohlo mít drtivé dopady především na kabriolety.
„Nové daně, pokud by se staly skutečností, by zpochybnily význam prodeje několika sportovních modelů, které v současnosti prodáváme v USA. Zvlášť velký problém představují kabriolety. Trh pro tyto modely by se totiž po Brexitu a daních v USA mohl výrazně zmenšit," uvedl.
Podle analytiků z Evercore ISI by mohly nově zavedené daně a poplatky zasáhnout automobily jako je například Mercedes-Benz SL. Navíc je potřeba dodat, že kabriolety to v posledních letech nemají v zámoří vůbec jednoduché a jejich prodeje postupně padají. Zatím co v roce 2012 se ročně prodalo 177 000 otevřených automobilů, v roce 2019 už se počítá jen se 113 000 kusů.
Odliv zájemců o kabriolety však není jen v zámoří. Modely se stahovací střechou si hledají zájemce stále komplikovaněji i na starém kontinentu. Současně mizí i z nabídek běžných automobilek a stále častěji se objevují jen v prémiovém segmentu. Zde jsou však často nedostupné.
Jednou z možností, jak by mohly automobilky zachovat výrobu a prodej luxusních kabrioletů, je podle odborníků vytvoření výrobních aliancí, díky kterým by se mohlo podařit srazit výrobní náklady.
Někteří průmysloví odborníci však varují i na další nebezpečí spojené s daněmi, kterým má být absence flexibility evropských automobilek na území USA. Automobilky jako BMW, Daimler či Volkswagen by tak nemusely být schopny rychle zareagovat na nové podmínky vytvořené dodatečným zdaněním.
Zdanění se však nebude týkat jen prémiových automobilů, ale všech dovážených modelů. Například cena Hondy Civic, která se dováží z Velké Británie, by tak mohla vzrůst až o 25 procent. Podle pravděpodobnějších odhadů se však očekává, že polovinu nákladů spojených s daněmi pokryje automobilka, zatím co ta druhá půjde z kapes zákazníků.