Přesný výčet závad ohrožujících bezpečnost na pozemních komunikacích určuje vyhláška č. 341/2002 Sb. Uvedené závady dokonce patřily k velmi oblíbeným otázkám v autoškole, bohužel se postupem času tato problematika z výuky poněkud vytratila. Na celé situaci je nejhorší fakt, že dobrou polovinu závad někteří řidiči považují za běžné a nijak se jimi nenechají rozhodit. Jenže neznalost zákona neomlouvá!
V tuto chvíli by si měl každý sáhnout do svědomí a uvědomit si stav automobilu, který provozuje. Jako provozovatel je totiž podle zákona povinen pohybovat se na pozemních komunikacích pouze s vozem, který je technicky způsobilý. A co že to znamená? Konkrétně technickou způsobilost určuje § 37 zákona č. 56/2001 Sb., který říká: "Silniční vozidlo je technicky nezpůsobilé, pokud pro závady v technickém stavu bezprostředně ohrožuje bezpečnost provozu; pokud poškozuje životní prostředí nad míru stanovenou prováděcím právním předpisem; pokud provozovatel vozidla neprokáže jeho technickou způsobilost způsobem stanoveným zákonem a pokud byly na vozidle provedeny neschválené změny nebo zásahy do identifikátorů vozidla."
Velmi důležité je připomenout si řidičovu povinnost před zahájením každé jízdy obejít vůz a zkontrolovat, zda je vše v pořádku. Pozor je potřeba věnovat zejména závadám, které ohrožují bezpečnost provozu. Takové závady je potřeba neprodleně odstranit, neboť takto poškozené vozidlo nesmí být užito v provozu na pozemních komunikacích, s výjimkou nouzového dojetí, čímž se rozumí dojetí přiměřenou rychlostí na nejbližší možné místo, kde lze závadu odstranit. Při nouzovém dojetí však nesmí být ohroženy životy, zdraví, majetek ani životní prostředí. Nyní si uvedeme konkrétní závady:
1. Závadou v osvětlení vozidla je vždy:
nesvítí-li potkávací nebo brzdové nebo zadní obrysové světlo alespoň na straně přivrácené do středu vozovky,
nelze-li přepnout dálková světla na potkávací,
způsobují-li světlomety oslnění,
jsou-li dodatečně namontovány nebo upraveny svítilny svítící dopředu nepřerušovaně světlem jiné barvy než bílé, kromě předních svítilen do mlhy žluté barvy a dozadu nepřerušovaně svítící světlem jiné barvy než červené,
jsou-li chybně zapojeny svítilny nebo chybně propojeny svítilny tažného vozidla a přípojného vozidla.Bohužel právě závady na osvětlení patří k jedním z nejčastějších a řidiči nejčastěji přehlížených. Ke starším automobilům, jejichž elektroinstalace je ve špatném stavu patří i přípojná vozidla, jejichž svítilny mnohdy nefungují nebo fungují nesprávně. K tomu všemu mnoho řidičů provozuje nehomologované světlomety osazené silnější žárovkou či neoriginální xenonovou sadou. Oslnění protijedoucích vozidel je však velmi nebezpečné a právě proto takto poškozená či upravená vozidla nemají na pozemních komunikacích co dělat.
2. Závadou v zasklení vozidla je vždy:
prasklé nebo poškozené čelní sklo ve stírané ploše o velikosti větší než 20 mm,
zatemnění čelního skla na propustnost zjevně nižší než 75 % nebo zatemnění předního bočního skla na propustnost zjevně nižší než 70 %.I zde se bohužel bavíme o běžných závadách, při kterých řidiči odmítají investovat nemalé částky do opravy čelního skla, které není zase tolik poškozené, popřípadě úmyslně zatemňují přední boční skla svého vozu.
3. Závadou na výfukovém potrubí:
je jakákoliv netěsnost nebo neúplnost výfukového potrubí nebo zjevný zásah mající vliv na vnější hluk vozidla4. Závadou na karoserii vozidla:
nebo na jeho podvozku je vždy poškození nebo deformace karoserie nebo podvozku, včetně řízení a brzd, které může bezprostředně ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.5. Závadou, která ohrožuje bezpečnost provozu, je vždy zjevné unikání paliva, oleje nebo mazacích tuků. Další závadou je překročení největší povolené hmotnosti vozidla nebo překročení největších povolených rozměrů vozidla nebo jízdní soupravy, není-li vozidlo v režimu zvláštního užívání pozemní komunikace podle zvláštního právního předpisu.
6. Závadou na pneumatikách vozidla je vždy:
je-li hloubka dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů menší než 1,6 mm u vozidel všech kategorií a u mopedů menší než 1,0 mm,
obnažuje-li trhlina nebo poškození pláště pneumatiky na jejím vnějším obvodu (oblast koruny, ramene, boku a patky) kostru pneumatiky nebo ji narušují, jsou-li namontovány pneumatiky různého rozměru na téže nápravě, nejde-li o nouzové dojetí.7. Jsou-li na vozidle závady na brzdovém systému, které znemožňují nebo by mohly znemožnit účinně zastavit vozidlo (například prasklé brzdové hadice) nebo hrubé závady na řídicím ústrojí (například zjevné deformace a nadměrné vůle, je vozidlo nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích.
Pro všechny uvedené závady platí, že takto poškozené vozidlo ohrožuje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a nesmí být užito k provozu, s výjimkou nouzového dojetí, které jsme si definovali výše. Tak co říkáte, stále si myslíte, že máte vše v pořádku?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?