Sovětský létající kolos zachránil Ford? Unikátní přepravní operace ušetřila miliony dolarů

Antonov An-124 je největší sériově vyráběné transportní letadlo na světě
Antonov An-124 je největší sériově vyráběné transportní letadlo na světě, foto: youtube.com
Antonín Marek , AutoRoad.cz 18. května 2018 15:13 | akt. 18. května 2018 18:21
Sdílej:

Ford F150 je s železnou pravidelností nejprodávanějším automobilem v USA a svou popularitu si získal i na řadě dalších míst světa, což z něj dělá pro automobilku Ford jeden z nejdůležitějších modelů vůbec. Jakmile tedy došlo k nucenému zastavení jeho výroby, automobilka začala spěšně hledat způsob, jak tenhle problém napravit. Pomocnou ruku nakonec našla až u skutečného giganta nebes.

Požáru magnézia v dodavatelské společnosti Meridian Magnesium Products of America sídlící v Eaton Rapids vedl k přerušení dodávek dílů do celé řady světových automobilek, včetně Fiat Chrysler, General Motors a samozřejmě také Fordu, který je největším odběratelem. Jaké následky měl požár na ostatní automobilky nevíme, ovšem v případě Fordu se již 2. května zastavila výroba modelu F-150, který je jedním z nejoblíbenějších modelů na americkém trhu.

Něco takového si ani Ford nemůže dovolit dlouhodobě, proto musel rychle přijít s nápadem, jak výrobu obnovit. Jako nejvýhodnější řešení se nakonec ukázalo přestěhování 19 speciálních zařízení na výrobu odlitků ze společnosti Meridian, což si ovšem vyžádalo i účast největšího sériově vyráběného letadla světa, kterým je Antonov An-124.

Jak uvádí web Detroit Free Press, automobilka potřebovala přestěhovat vybavení o váze zhruba  39.5 tuny z amerického Eaton Rapids do britského Nottinghamu. K tomu nakonec využila sovětský letoun Antonov An-124, největší sériově vyráběné letadlo světa, díky kterému trvala přeprava pouze 30 hodin.

Úsměvné však je, že automobilka Ford získala povolení k vývozu součástek pouhé dvě hodiny předtím, než obří letadlo dosedlo na dráhu. Přeprava zařízení do Británie je však pouze první krok velkého plánu, tím dalším je každodenní přeprava součástek z Nottinghamu do továren Ford, což bude zajišťovat Boeing 747 až do té doby, než se podaří znovu zprovoznit továrnu v Eaton Rapids.

Možná si říkáte, jak se tohle může automobilce Ford vyplatit, ovšem počty jsou to jednoduché. Jen za rok 2017 vyrobila automobilka 1 052 658 automobilů série F, tedy cca 3 až 4 000 každý den. V průměru se přitom jeden prodává za cca 46500 dolarů, což automobilce na konci roku vygeneruje přes 40 miliard dolarů.

Požár v Eaton Rapids navíc znamenal nucenou dovolenou pro 250 pracovníků společnosti Meridian a 7 600 zaměstnanců Fordu, kteří zkrátka neměli z čeho vyrábět. To ovlivnilo i celou řadu dalších společností, které Fordu dodávají součástky. O ty totiž Ford najednou neměl zájem a tak musely některé firmy zavést zkrácené směny.

Stalo se
Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

PODROBNĚ: Nový Mercedes-Benz CLA EV s dojezdem až 800 kilometrů

Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.

Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

Představen nejchytřejší Mercedes-Benz CLA v historii. AI mu dala hlas i úsměv

Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.

Trh s elektromobily
Zlaté logo na Xiaomi SU7 Ultra láká zloděje! Emblémy mizí hned po uvedení na trh

Xiaomi SU7 Ultra dostalo zlaté logo. Emblémy záhadně mizí

Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.

Testy aut
Toyota GR Yaris

Toyota GR Yaris facelift – kapesní raketa se závodní DNA znovu a lépe

Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?