Rekord pro nejrychlejší silniční auto světa mění majitele poměrně často, ale tím současným by měl být, pokud si dobře vzpomínáme, Koenigsegg Agera RS. Jeho maximální rychlost těsně pod 450 km/h je ale nic ve srovnání s tím, co předvedl obyčejný městský hatchback Opel Astra. A to prosím bez jakéhokoliv tuningu, upravené aerodynamiky nebo pádu z 10 kilometrů.
Řidičem zcela sériového Opelu Astra přitom nebyl profesionální jezdec, kaskadér ani testovací pilot. Jednalo se o zcela obyčejného člověka z lidu, který se navíc obešel i bez několikakilometrové uzavřené silnice, dálnice či letištní plochy.
Rychlostní rekord s hodnotou 696 km/h totiž padl v belgickém městě Quievrain a k jeho záznamu nebylo potřeba speciálních měřících zařízení s přesností švýcarských hodinek, ale postačila zcela obyčejná dopravní kamera. O svém zápisu do historie rychlostních rekordů se pak řidič dozvěděl až díky dopisu od policie.
Ta mu však nechtěla k rekordu poblahopřát, ale vyzývala ho k uhrazení pokuty ve výši 6597 euro, tedy cca 168 200 Kč. Řidič totiž svou rekordní jízdu realizoval v oblasti s maximální povolenou rychlostí 50 km/h a v závislosti na výši překročení rychlosti mu policisté vyměřili pokutu.
A jakkoliv řidiči skutečně přišel papír s těmito absurdními čísly, tedy s naměřenou rychlostí 696 km/h a pokutou 6597 euro, skutečnost byla poněkud jiná. Měřící zařízení totiž mělo poruchu, což naštěstí policisté uznali - zřejmě jim došlo, že téhle rychlosti by Astra dosáhla jen v momentě, že by se ji Opel rozhodl vystřelit do vesmíru.
Nevíme jakým způsobem, ale nakonec se policisté dopočítali k závěru, že řidič stejně překročil rychlost o 10 km/h, takže pokutě se nevyhnul. V rukou mu tak alespoň zůstal doklad o tom, že je stále nejrychlejším řidičem na planetě.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?