Trojkové BMW řady e30 patří k nejznámějším a nejpopulárnějším modelům, jaké kdy tato mnichovská automobilka vyrobila. Jednu chvíli to byl také sen mnoha tunerů a úpravců, ovšem v současnosti rostou na hodnotě především zachovalé vozy, na kterých toho jejich majitelé moc neměnili. Jaký stav se ale dá očekávat od kusu, který má najeto téměř 450 000 kilometrů?
Pokud budete hledat v našich končinách zachovalé BMW generace e30, připravte se, že bez ohledu na motorizaci či výbavu si za pěkný kousek pořádně připlatíte. Ovšem ani vozy s cenovkou, která se nezřídka vyrovná nové Fabii, však nejsou žádnými leštěnkami zapomenutými na dlouhé roky v opuštěné stodole.
Často se jedná o automobily, které sice mohou být ve slušném stavu, ovšem jejich motory již mají naběhány stovky tisíc kilometrů. Co ale od takového motoru očekávat? To se rozhodl zjistit majitel BMW e30 325i z YouTube kanálu Blake's Garage, který si pořídil vůz z roku 1988 s nájezdem 278 486 mil (448 000 km) za cenu 1600 dolarů, tedy cca 34 500 Kč.
Autor videa hned na začátku říká, že od koupě vozu na něm proběhla řada úprav, takže se rozhodně nejedná o sériový stav. Motor M20 pod kapotou však zůstal beze změny, přičemž jako nový generoval cca 170 koní (čistě motor).
Oněch 448 000 kilometrů se na kondici motoru bezesporu silně podepsalo, ovšem nikdo si netroufal sázet jak moc.lidé sice zprvu sázeli na cca 100 koní na kolech (neplést s výkonem motoru), ovšem starý mnichovský bojovník všechny překvapil.
Během tří testů mu mechanik naměřil v průměru 100 koní přímo na kolech, přičemž maximální výkon se pohyboval okolo 126 koňských sil (na kolech). Vůz tak bezesporu nějakého toho koně za ty roky ztratil, ovšem při nájezdu téměř 450 000 kilometrů se jedná o skvělá čísla. To ostatně potvrdili i přítomní mechanici, kteří neskrývali údiv a nadšení.
Majitel vozu však do budoucna stejně plánuje výměnu motoru za výkonnější jednotku S52 z BMW M3 generace M3. Tu chce navíc zkombinovat s převodovkou ZF, takže stádo koní pod kapotou se rázem markantně rozroste.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?