Už jste si někdy o víkendu vyrazili ve svém milovaném voze do oblíbené hospůdky, jen abyste si užili samotnou cestu a odměnili se alespoň jedním nealkoholickým před cestou domů? Jeden nadšenec s klasickým britským sporťákem TVR Chimaera povýšil tuhle kratochvíli na zcela novou úroveň a vyrazil si na výlet mezi nejsevernější a nejjižnější hospodou světa.
Tenhle neskutečný výlet, který měřil dohromady 32 187 kilometrů, vedl přes 23 států a 3 světové kontinenty. Vše přitom začalo v opuštěné důlní oblasti Svalbard, která leží zhruba 1126 kilometrů od Severního pólu a naposledy se zde těžilo ještě za Sovětského svazu.
Dostat se do těchto míst s klasickým roadsterem je čiré šílenství, proto muselo TVR Chimaera počkat v Norsku. Jakmile si ale expedice dopila své první pivo v nejsevernějším baru světa, všechny silnice vedly na jih. Nejdříve TVR projelo Skandinávii, poté několik států severní Evropy a nakonec skončilo v britském Southamptonu, odkud se po moři vydalo na cestu do "Nového světa".
Do USA se TVR Chimaera nikdy nedováželo, proto prý po cestě vzbuzovalo velký obdiv a kdekdo si ho nadšeně fotil. Cesta přitom vedla z New Yorku, přes Washington, Tennesse a Oklahomu až do Amarilla, kde si britský roadster poměřoval svaly ve sprintu proti americkým klasikám (a údajně pohořel).
Následně vůz zamířil na západ USA, kde si expedice pochvalovala úchvatné výhledy na pouště, lesy a nekonečná pobřeží. Pozornosti neunikly ani parky a velkolepé přírodní scenérie, jako například Monument Valley, Yosemitský národní park nebo oblast Big Sur. Po 10 000 mil (16094 km) ale přišly hranice Mexika a s nimi první kulturní šok.
Po překonání pohraniční oblasti, která byla lemována policisty s puškami na každém rohu a vojáky v pick-upech, ale mělo přijít výrazné zlepšení všeho (včetně asfaltu) a cesta poklidně probíhala dál přes státy střední Ameriky. Problém měl přijít až v Costa Rice, kam celníci nechtěli vůz vpustit kvůli řízení na pravé straně (inu, britský roadster).
Tyhle problémy však expedice Pub2Pub (z hospody do hospody) překonala s pomocí trajektu a ocitla se v Panamě. Odtud ale kvůli kusu divoké džungle musela opět cestovat trajektem do Jižní Ameriky. Zda vyvstala řada problémů s kvalitou silnic, obrovskými převýšeními a stranou nezůstala ani slavná "Silnice smrti", nicméně nezdolné TVR si se vším poradilo. Dokonce ani ve výšce 4000 metrů nad mořem neztratil výkonný osmiválec dech.
Zhruba po půl roce měla expedice najeto 16000 mil (25 750 kilometrů), vůz se stále hnal čile kupředu a po cestě nenastal ani žádný karambol. Další cesta tak vedla přes slavné solné pláně poblíž města Uyuni nebo štěrkové cesty pouště Atacama v Čile. Odtud už to nebylo k cíli daleko, ale expedice si záměrně prodloužila cestu o výlet do Patagonie.
Díky zajížďce se však expedici měly otevřít další hodiny cesty panenskou přírodou, která navíc nabízela úchvatné výhledy. Ovšem i tak se expedice zanedlouho dostala do Puntas Arenas, kde se nalodila na loď směřující k nejjižnějšímu baru na světě, který je v čilském Tierra Del Fuego.
Když expedice dorazila na místo, měli si všichni připít na hlavního hrdinu, kterým se stalo právě TVR Chimaera, jak uvádí web AutoClassics. Britské roadstery totiž nikdy neměly pověst příliš velkých držáků a spolehlivých vozů, tento konkrétní kousek ale absolvoval celou cestu s jednou výměnou spojky v Nikarague a s pár menšími úpravami v Peru.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.