Srážka chodce s autonomním vozidlem společnosti Uber stále vyvolává řadu otázek. Po včerejším prohlášení, podle kterého vůz za nehodu nemůže, zveřejnila policie i video, na kterém jsou vidět poslední chvíle před nehodou. Místo jasné odpovědi však video vyvolalo další vlnu otázek.
Policisté, které vyšetřují nehodu autonomního vozidla společnosti Uber, které v autonomním režimu srazilo chodkyni přecházející silnici, včera vydali prohlášení, podle kterého by bylo velice obtížné nehodě zabránit. Podle policistů totiž žena s kolem vstoupila do silnice na poslední chvíli.
Video, které policisté zveřejnili dnes ráno, však ukazuje něco jiného. Video bylo samozřejmě upraveno a nezachycuje samotný střet, nicméně ukazuje několik vteřin před samotnou nehodou. Navíc máme možnost dívat se jak před samotný automobil, tak do jeho kabiny, kde pro jistotu sedí řidič, který by měl být schopen přebrat v případě krizové situace řízení.
Na videu je pak skutečně vidět, že chodkyně si vybrala k přecházejí tmavou část silnice, takže jsi světla automobilu odhalila skutečně až těsně před srážkou. Nicméně se také ukazuje, že chodkyně rozhodně nevstoupila do silnice náhle.
Podle všeho se po silnici pohybovala ještě předtím, než se objevila ve světle světlometů. Nabízí se tedy otázka, proč ji nezachytil radar, který je na automobilu umístěn? Funkce radaru není tvou nijak ovlivněna a silueta ženy s kolem rozhodně nebyla tak malá, aby ji radar mohl ignorovat.
Možná ještě větší rozpaky však vzbuzuje do kabiny vozidla, kde seděla žena, která měla na funkčnost autonomního vozidla dohlížet. Místo toho ale jasně vidíme, že zrak ženy většinu času směřuje někam dolů, kde , soudě dle jejich reakcí, mohla mít například mobilní telefon.
Je tak velice pravděpodobné, že „řidička" si mohla přecházející ženy všimnout o něco dřív, ovšem stále je nejisté, zda by ji zbýval čas na adekvátní reakci. Ani prudké brzdění by zřejmě nepomohlo, nicméně vzhledem k fotografiím, na kterých je poškozena pravá část vozidla, by pokus o úhybné manévr směrem vlevo mohl alespoň trochu zmírnit fatální následky nehody.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.