Britská policie se pochlubila videem, na kterém je zachycena demolice zabaveného Ferrari 458 Spider. Spolu s videem se ale objevil i poněkud kontroverzní příběh, který ke sešrotování vozu vedl. Na čí straně bylo právo je těžké soudit, nicméně přístup policie je i zpětně poněkud kontroverzní a těžko pochopitelný.
Případ zdemolovaného Ferrari 458 Spider v hodnotě cca 200 000 liber (cca 5.7 mil. Kč) se začal psát již v prosinci 2016, kdy byl jeho majitel, milionář Zahid Khan, souzen kvůli špatnému jednání se svými podnájemníky a odsouzen k 150 hodinám prospěšných prací.
Když se v dubnu roku 2017 vydal k soudu, kde se mu povedlo obhájit se ve třech z šesti obvinění, zaparkoval své bílé Ferrari na chodníku před soudem. O několik týdnů později byl ale zastaven policejní hlídkou, podle které nebyl schopen prokázat vlastnictví vozidla a tak mu bylo na místě zabaveno (oblíbená praktika britské policie).
Když se ale o několik týdnů později Khan dostavil k místnímu soudu, kde chtěl platnými dokumenty prokázat vlastnictví vozu, bylo mu soudcem sděleno, že několik dnů po zabavení vozu byla policistům povolena žádost o zničení vozu kvůli chybějícímu pojištění.
Khan včera zveřejnil záběry z demolice vozu na YouTube a k celému incidentu uvedl, že policie v žádném případě neměla právo na takové jednání. Jeho Ferrari mělo být řádně pojištěno a on byl jeho právoplatným majitelem. Policie přistoupila k demolici vozu za jeho zády - aniž by informovala jeho nebo tým jeho právních zástupců.
Khan dále uvedl, že se jednalo o jeho vysněné vozidlo, na které musel dlouhou dobu šetřit, než si ho mohl na aukci pořídit. K vozidlu si měl prý vybudovat velice silný vztah a nyní je odhodlán dostat policisty před soud, aby se ze svého jednání zpovídali.
Khan navíc nechápe, proč muselo být vozidlo zničeno. Kdyby ho policisté nechali rozebrat a rozprodali po dílech, pravděpodobně by díly samostatně měly větší hodnotu, než vozidlo jako takové. Ostatně tyto argumenty se u demolic vzácných a hodnotných vozů objevují poměrně často a rozhodně na nich něco bude.
Policisté se však brání, že vozidlo nemohlo mít platné pojištění, neboť bylo v kategorii B. Do této kategorie jsou zahrnuta vozidla, která mají výrazné poškození konstrukce a oficiálně již na silnici nesmí. Ostatně i sama automobilka vydala na svém Twitteru oficiální tiskové prohlášení, podle kterého byl automobil několikrát nabourán a na silnici se již neměl objevit.
Samotný Khan měl údajně uznat, že na voze byly prováděny opravy, nicméně podle jeho slov byly vždy použity originální díly Ferrari, takže vůz měl být v téměř perfektním stavu. Kde je tedy pravda už ale se nejspíš nedozvíme, neboť vůz byl zdemolován již téměř před rokem.
The car was written off, after a previous serious accident. It should never have been allowed back on the road. Police rightfully crushed it https://t.co/rfrkvTFZN3
— Ferrari North Europe (@FNEPR) 26. května 2017
Otazník ale visí nad přístupem policistů i úřadů. O úmyslu vůz sešrotovat totiž měli majitele informovat. Celý princip ničení zabavených aut je navíc značně kontroverzní, neboť státu přináší jen náklady, zatím co prodej vozidel nebo dílů by mohl přinést finance do státní pokladny.
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.