Rozčilují vás dopravní zácpy cestou do práce? Zuříte, když stojíte na dálnici D1 a moderátor v rádiu právě oznamuje, že kolona dosahuje délky několika kilometrů? Po dnešku už možná nebudete. V některých zemích jsou totiž zácpy tak masivní, že si je u nás vůbec nedokážeme představit.
Určit největší dopravní zácpu v historii není tak snadné, jak se zdá. Je nejen otázkou, jestli se posuzuje délka kolony nebo čas v ní strávený, ale také velikost silnice. Například v Číně se nedávno utvořila kolona dlouhá 4 kilometry, na čemž by nebylo nic špatného, kdyby se nestala na padesátiproudové silnici.
Pokud bychom tuto kolonu převedli na dvouproudovou dálnici, délka by dosahovala zhruba jednoho sta kilometrů. A to už je pořádná zácpa. Přesto není tou nejhorší, na jakou lidé mohli narazit.
Podle zahraničních médií je vůbec tou nejhorší dopravní zácpou v historii kolona, která se utvořila na Čínské národní dálnici 110 14. srpna v roce 2010. Ačkoliv se na dálnici stále pracuje a každý rok je rozšiřována a prodlužována, před sedmi lety na ní byl provoz o 60 procent vyšší, než na jaký byla projektována.
O pět dní dříve, 9. srpna, se ale stalo něco,co dokáže zavařit řidičům v každé zemi na světě. Dálnice se začala rekonstruovat a její kapacita byla snížena o 50 procent. I tak přeplněnou dálnici ucpaly těžké nákladní vozy a začaly se tvořit kolony.
Ty se neustále protahovaly a dosahovaly stále větších a závratnějších rozměrů. Podle konečných čísel byla velikost zácpy delší než 100 kilometrů. A řidiči v ní neměli kam odbočit.
Jak už je asi většině čtenářů jasné, nešlo o kolonu, která by se rozhýbala během několika hodin. Tisíce řidičů byly uvězněny v autě po dobu 12 dní. Hlady ale rozhodně netrpěli. Vynalézaví Číňané z okolních měst a vesnic okamžitě vyrazili na dálnici a v provizorních pojízdných prodejnách nabízeli uvězněným řidičům jídlo, pití, noviny, cigarety a další zboží.
A samozřejmě toho náležitě využili. Téměř každý prodejce si totiž na své zboží napařil pořádnou přirážku. Láhev vody jste tak mohli zakoupit za cenu 15x vyšší než v obchodě. Přesto se řidičům vyplatilo zůstat v autě, kolona se totiž hýbala. Zhruba rychlostí 1 kilometr za den.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.