Když se řekne Elon Musk, většině z nás se nejdřív vybaví elektromobily a poté lety do vesmíru. Jeden z největších vizionářů posledních let má ovšem vícero karet v rukávu. Jedním z nich jsou jeho plány na vybudování podzemní sítě tunelů, kterými budou moci být přepravovány jak samotné elektromobily, tak i lidé nebo zboží. Tento systém by pak měl být kompatibilní i s projektem Hyperloop, který má nabídnout skutečně vysokorychlostní přepravu.
Celý projekt sítě tunelů je spojován zejména s Kalifornií, kde má sídlo většina Muskových společností, včetně Boring Company. První konkrétní plány hovořily o vyhloubení tunelů pod části Los Angeles, ale zprávy se často vzájemně vyvrací a celý projekt je v tomto městě nejistý.
Elon Musk se však nechce spoléhat jen na jedno místo, takže své zájmy rozšířil i do ostatních států USA. Podle jeho nedávného příspěvku na Twitteru se pak zdá, že společnost Boring Company se hodlá ucházet o projekt, jehož cílem je nabídnout alternativní dopravu mezi městem centrem města Chicago a letištěm O'Hara.
Město samotné vypsalo soutěž na podzemní či nadzemní železnici, která bude schopna přepravit cestující z letiště do centra ze méně než 20 minut. Muskova společnost se sice nespecializuje na železnice, nicméně i tak se Musk rozhodl Boring Company do projektu přihlásit.
Není to ale poprvé, co se Musk přihlásil do projektu podobného typu. V březnu tohoto roku se s Teslou přihlásil do výběrového řízení na dodavatele největší "power-banky" na světě, která měla v jižní Austrálii modernizovat a stabilizovat rozvodnou síť elektrické energie.
The Boring Company will compete to fund, build & operate a high-speed Loop connecting Chicago O’Hare Airport to downtown https://t.co/bRqKpzSJjz
— Elon Musk (@elonmusk) 30. listopadu 2017
Musk tehdy prohlásil, že pokud nebude projekt hotový do 100 dnů, nebude muset Austrálie nic platit. Při tradičním zpoždění automobilky Tesla před představením nových modelů byli všichni napjatí, jak projekt dopadne. Nakonec se ale podařilo a Tesla si opět zlepšila Reputaci.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.