Většina běžných motoristů vnímá historii značky BMW až od modelu E30, ovšem znalci dobře vědí, že řada zajímavých modelů vznikala již od šedesátých let. A mezi ty nejzajímavější patří i BMW 1600 Kabriolet, které se kromě svého zdařilého designu může pochlubit i svou vzácností.
BMW 1600 kabriolet patřilo do série vozů 02 a jak už jsme v úvodu avizovali, jedná se o poměrně vzácný stroj. Výroba sice probíhala poměrně dlouho, ovšem mezi lety 1967 až 1971 vzniklo pouhých 1.672 kusů, přičemž mnohé z nich už jsou nenávratně ztraceny.
Tento konkrétní se však může pyšnit zcela výjimečným stavem, díky čemuž si zasloužil svou účast i na akci "NEC Classic Motor Show Sale" konané 11. a 12. listopadu, kde by se jeho cena podle odhadů Silverstone Auctions mohla vyšplhat až na 50-60 000 liber (1,4 až 1,7 milionu korun).
Ve světě obchodu s klasickými automobily či veterány to není nikterak vysoká částka, ovšem pokud se podíváme do ceníku britského dealerství automobilky BMW, pak poměrně rychle zjistíme, že za podobnou částku už se dá pořídit BMW M3 (ceny od 58,580 liber), plně vybavené BMW řady 5 a téměř i vlajková loď v podobě BMW řady 7, jehož částka začíná od 61,300 liber.
A co činí tento stroj tak výjimečným? Jednak samozřejmě unikátnost. Podle odhadů se totiž jedná o jediný plně funkční vůz BMW 1600 kabriolet na britských silnicích, což mu samozřejmě přidává na exkluzivitě. Ovšem aby byl vůz plně funkční, musel projít celkovou renovací. A tím se dostáváme k zajímavé minulosti.
Podle nepotvrzených spekulací měl být v roce 1968 prvním majitelem slavný módní návrhář a designér Pierre Cardin, ovšem k tomuto tvrzení chybí jakýkoliv pádný důkaz. Víme však jistě, že v roce 1983 byl vůz přepraven do Los Angeles, kde pobýval až do roku 1994. Následně byl vůz novým majitelem a sběratelem přemístěn do Velké Británie, kde podstoupil kompletní renovaci.
Během té došlo i na kompletní renovaci originálního 1,6 litrového čtyřválce M10 i čtyřrychlostní převodovky. Vzhledem k tomu, že od této renovace ujel vůz už jen pouhých 15 500 kilometrů, dá se považovat v podstatě za nový.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?