Pokud hledáte ideální automobil pro dovádění na okreskách či okruzích, pravděpodobně skončíte u modelu 911. Pokud budete hledat vozy pro dobrodružství, pravděpodobně sáhnete po modelu Cayenne. Byly ale časy, kdy si s terénem hravě poradily modely 911 Safari
Většina z nás má vozy Porsche 911 spojeny nanejvýš s okruhovým závoděním, ovšem verze Safari dokázala překvapit soupeře v i v těch nejnáročnějších závodech, včetně rally Dakar.
Označení Safari dostávaly vozy, které byly většinou ještě výrobcem upraveny pro rally závody. O úspěšnosti těchto úprav a schopnosti vozu pak svědčí zejména vítězství na rally Paříž Dakar v roce 1984 a vítězství na rally Monte Carlo v letech 1968, 69, 70 a 78. Porsche zkrátka na nezpevněných tratích válelo.
Tento kousek, na jehož fotografie se díváte, je Carrera SC z roku 1978 upravená pro závody Rally, za jejímž volantem usedá milovník a sběratel vozů Porsche, Dr. Erik Brandenburg. Ten s tímto vozem dokonce v roce 2007 absolvoval Transsibiřskou Rally, kterou nakonec vyhrálo Porsche, ale bohužel model Cayenne.
Pod kapotou tohoto Safari se ukrývá 3.2 litrový vzduchem chlazený plochý šestiválec o výkonu cca 250 koní, které přenáší upravená manuální převodovka na zadní nápravu. Nečekejte zde žádné sekvenční řazení nebo pádla pod volantem, vše je řešeno hezky po staru.
Velký podíl na úspěších vozu mimo silnice mají zejména pneumatiky a přepracovaný podvozek. 16" palcová klasická kola Fuchs jsou obuta do obrovských terénních pneumatik Hankook určených pro lehké nákladní či terénní vozy. Aby se však do podběhů vešly, musely být upraveny tlumiče, pružiny, zavěšení i samotné podběhy.
/pravou prošla celá karoserie, která byla různě vyvařena a vyztužena.její tuhost je nakonec taková, že ani nepotřebuje ochranný rám uvnitř. Celý vůz byl nakonec nalakován do monochromatické barvy legendárního polepu Martini Racing, se kterým Brandenburg závodil napříč Sibiří.
Uvnitř vozu příliš luxusu nečekejte. Nanejvýš střešní okno, které je jakousi náhradou klimatizace. Jinak ovšem zůstal interiér poměrně zachovalý. Horší je to s podvozkem a bodykitem. Podvozek je kompletně celý zakrytý plechovými pláty, které mají vůz chránit. Nárazníky pak byly značně upraveny, přičemž ten přední zřejmě ukrývá naviják.
Jak už je na první pohled vidět, s vozem se stále jezdí. Možná i proto ukazuje jeho tachometr nájezd 88000 mil, tedy cca 129 000 kilometrů. Každý z nich ale musel být skutečně zábavným a plným napětí či dobrodružství.
Nyní je však vůz na prodej v belgickém autosalonu Iconiccars a k vidění je i na webu JamesEdition, kde je nabízen za cenu 129 900 euro, tedy cca 3,4 milionu korun. Za to už si sice můžete koupit i nové Porsche, ale ruku na srdce,s ním si tolik zábavy jistě neužijete.
Po delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?