Pokud jste se stali jednou z nesčetných obětí ptačího náletu, je potřeba se následků na karoserii vašeho vozu co nejrychleji zbavit. Nejlepší je samozřejmě zasáhnout ještě dříve, než onen dáreček na vaši karoserii zaschne, neboť pak je odstraňování náročnější.
Pokud už je však trus na vašem automobilu delší dobu, i tak je potřeba jednat. Čím dříve totiž trus odstraníte, tím méně škod napáchá. V žádném případě však nebuďte netrpělivý a nepokoušejte se improvizovat a používat například prostředky na čištění nádobí, které by z karoserie vašeho vozu mohly odstranit krycí vrstvu a vystavily by tak samotný lak vyššímu namáhání.
Počkejte tedy s úklidem až zpět do garáže a použijte klasické prostředky pro péči o karoserii. Zvláštní šampóny určené na karoserii automobilů mají zvláštní složení, díky kterému dokáží trus uvolnit a neutralizovat jeho působení na lak. Pokud jste však extrémně pečlivý a starostlivý, můžete vůz znovu navoskovat.
Pokud váš automobil nedostal zásah na kovovou část karoserie, ale na sklo, práce se vám víceméně ulehčí. Stačí totiž použít běžný čistící prostředek na skla, který si s trusem snadno poradí a neměl by zanechat ani šmouhy. Jestliže se trus vyskytl i na některé gumové liště či těsnění, může před úklidem dojít k vytvoření světlého fleku. S tím si však poradí kdejaká pasta na oživení černé barvy plastů.
Pozor si musejí dávat i majitelé kabrioletů s plátěnou střechou, jejíž struktura a impregnace vlivem ptačího trusu extrémně trpí. Pokud tedy chcete impregnaci i životnost své plátěné střechy prodloužit, s odstraněním ptačího trusu také neotálejte.
A proč je ptačí trus tak škodlivý a nebezpečný? Obsahuje totiž silně korozivní látky a kyseliny, které díky slunečnímu záření poměrně snadno a rychle dokáží lak vozu narušit a způsobit jeho poškození.