Čínská společnost Geely, která vlastní mimo jiné i švédskou automobilku Volvo, v minulém týdnu koupila společnost Terrafugia, která se zabývá vývojem a stavbiu létajících automobilů. Je tedy nějaká možnost, že se dočkáme létajících švédských tanků Volvo?
Po masivních investicích do elektromobilů se mezi automobilkami nyní začíná šířit zájem o létající automobily. Není tak příliš překvapivé, že čísnká společnost, vlastnící mimo jiné i automobilku Volvo, zakoupila společnost Terrafugia. Ta se totiž již od roku 2012 chlubí "silničním letadlem" které splnilo veškeré zkoušky potřebné jak pro provoz na silnicích, tak pro klasické létání.
Ačkoliv první stroj společnosti Terrafugia vypadá spíše jako kříženec auta a letadla, svůj účel plní dokonale. Na silnici je schopen dosáhnout rychlosti až 185 km/h a nabídnout spotřebu necelých 7 litrů na 100 kilometrů. Pokud navíc naleznete asfaltovou rozjezdovou dráhu dlouhou alespoň 520 metrů, můžete se s ním vznést do vzduchu.
O dostatečný vztlak se starají elektro-mechanická křídla na bocích, která se během silničního režimu dokáží složit do rozměrů, se kterými se stroj vejde na klasickou silnici.
Je potřeba ale zdůraznit, že toto byl pouze první stroj společnosti. Nyní již lidé z Terrafugia pracují na novém stroji, který nese název TF-X a měl by být schopen nabídnout mnohem víc, než jeho předchůdce. Největším pokrokem by pak měla být schopnost kolmého vzletu, což by stroji měly umožnit dva natáčecí motory na konci naklápěcích křídel. Svou technikou by pak TF-X měl připomínat konvertoplán V-22 Osprey.
Jaké úmysly má Geely s touto společností je prozatím nejasné. Nabízí se však minimálně tři varianty: 1. Geely chce podpořit projekt létajících automobilů svými financemi i technickými znalostmi 2. Geely chce upravit automobily Volvo díky technologiím získaným z Terrafugia 3. Vývoj létajících automobilů značky Volvo.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?