Napadlo vás někdy, jaké by to bylo, řídit dříve než v osmnácti? Zatímco u nás jsme na tento standard zvyklý, osmnáctiletá hranice neplatí všude. Ale, je to vůbec bezpečné?
Evropa
V některých zemích EU můžete řídit auto již od sedmnácti let. Zákon však nařizuje ujet buď určitý počet kilometrů (nebo hodin) pod dohledem staršího a zkušenějšího řidiče. Zkušené osobě musí být více než 30 let, řidičský průkaz musí vlastnit déle než pět let a nesmí mít více než tři trestné body v registru. Tento zákon platí například v Rakousku, ve Francii, Finsku, Švédsku, Velké Británii a dalších. Otázkou ale zůstává, zda je takové jednání bezpečné? Jak jsou na tom začínající řidiči s nehodovostí?
V neprospěch snížení věkové hranice hovoří statistiky. Každou desátou nehodu podle nich zaviní řidič, který nevlastní oprávnění déle než dvanáct měsíců. Dalších dvacet procent pak mají na svědomí lidé, kteří jezdí teprve druhým rokem. Ovšem, kromě pochopitelného nedostatku zkušenost hovoří psychologové i o dalším problému. Tím je fenomén rychlé a bezohledné jízdy vyvolávající zvláštní směs strachu a touhy, kterou prý mladí hledají jako prostředek proti frustraci a nudě. Starší a zkušenější řidič, který mladistvého v některých zemích při jízdě vždy doprovází, by mu měl pomoci tyto pocity ovládnout.
Spojené státy
Kapitolou samotnou je potom získání řidičského oprávnění ve Spojených státech. I když je zde hranice pro konzumaci alkoholu stanovena na 21 let, v otázce řízení jsou Američané mnohem benevolentnější. Nelze říci přesně, od kolika je možné získat řidičský průkaz, jelikož se konkrétní roky liší napříč jednotlivými státy, nicméně řidičské oprávnění lze získat průměrně od 16 let s tím, že zde pro začínajícího řidiče platí určité restrikce. Ty se opět liší mezi jednotlivými státy, jejich forma ale spočívá zpravidla v zákazu vyjíždění v nočních hodinách či omezení počtu i věku spolucestujících.
Existují zde ale další formy řidičského oprávnění, které se označují jako „Hardship“, tedy strádání. Tyto licence jsou k dispozici pro dospívající ve věku 14 až 15 let, kteří splňují některou z níže uvedených podmínek.
- Potřebují řidičský průkaz na jízdu do školy. Škola samozřejmě musí být v určitě vzdálenosti, tu minimální si stanovují konkrétní státy samostatně.
- Potřebují řidičský průkaz na jízdu do práce. To je spojené s minimálním počtem hodin, které musí žadatel odpracovat. Ve státě Wyoming je to například 10 hodin týdně.
- Potřebují řidičský průkaz, aby mohli pomoci podnikání rodičů (například v zemědělství).
- Potřebují řidičské oprávnění z dlouhodobě špatných zdravotních důvodů.
Pokud žadatel získá řidičské oprávnění typu „Hardship“, nemá samozřejmě volnou ruku za volantem, a vztahují se na něj některé jízdní omezení, jako je například:
- Cestujícím smí být pouze člen rodiny.
- Počet kilometrů, které může ujet za jeden den, je omezený.
- Platí pouze pro denní hodiny.
Co říkáte, měli bychom se inspirovat? Anebo by bylo lepší věkovou hranici naopak zvýšit?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).