Volkswagenem Golf R je velice schopný malý hatchback. Ale postavit se s ním na start vedle Lamborghini Gallardo LP550-2 chce buď velkou odvahu, málo rozumu nebo skrytou výhodu. A tu měl i řidič v našem případě.
Pod karoserií obyčejného Golfu R se totiž ukrývá pořádně výkonná sestava. Její hlavní součástí je motor z Passatu R36, kterému navíc narostla dvě velká turbodmychadla.
Aby majitel mohl využít plný potenciál, je na voze speciálně laděná řídící jednotka. Výkon je předáván přes zesílenou spojku na sedmistupňovou DSG převodovku z Audi RS3. To všechno dohromady generuje výkon neskutečných 735 koní.
Proti tomuhle monstru se postavilo obyčejné Lamborghini Gallardo LP550-2 se standardním motorem V10 o výkonu 550 koní a točivém momentu 540 Nm, který dokáže rozpohybovat vůz z 0 na 100 km/h za pouhé 3,9 vteřiny.
Aby oba vozy eliminovaly prokluz hnaných kol (Gallardo LP550-2 má hnanou pouze zadní nápravu), start neprobíhal z místa ale za jízdy. Dlouhou dobu byl závod poměrně vyrovnaný, výsledek je ale jednoznačný.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?