V pátek 7. dubna se v Evropském domě uskutečnila mezinárodní konference Boj proti podvodům se stáčenými kilometry, která představila různá řešení problematiky v zahraničí i možnosti v České republice. Přední odborníci na tuto oblast se současně s různými prodejci i několika politiky shodli, že často navrhované zvýšení trestních sazeb a pokut v praxi nepomáhá a je nutné vytvoření celoevropské databáze, na kterou se budou moci spolehnout spotřebitelé i prodejci.
„Problém stáčení rozhodně není okrajový a nelze ho přehlížet, protože podvody s tachometry postihují až třetinu všech ojetých vozů, což stojí zákazníky v celé EU podle konzervativních odhadů mezi 5,6 - 9,6 miliard € ročně,“ objasňuje hlavní organizátor akce europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se bojem se šmejdy zabývá dlouhodobě a jehož kancelář poskytla informace médiím.
Robert Vacek z Autoklubu České republiky zastává názor, že je problém nutné řešit dříve, než vznikne. Nikoliv jen léčit jeho následky. Souhlasí s ním i dopravní expert Roman Rak ze slovenské organizace Iris Ident a doplňuje: „Největší problémy jsou s auty z dovozu, nejde proto mít jen vnitrostátní řešení, je nutné sdílet jednu celoevropskou databázi.“
Takový systém už existuje pod názvem Eucaris, naráží se ale na legislativy některých zemí, kde považují VIN automobilu za osobní údaj a není proto možné jej veřejně sdílet. „Těmi zeměmi jsou bohužel pro nás Německo a Rakousko. Mezinárodně je ale možné auta rozpoznávat právě jen na základě VIN jako jediného neměnného údaje,“ říká majitel společnosti Cebia Martin Pajer.
Německo je příkladem špatné praxe
„V Německu stáčení pod přísnými postihy zakázali už v roce 2005, německý autoklub ADAC ale potvrzuje, že tam přesto minimálně 30 % aut vykazuje podvodný stav tachometru,“ upozorňuje Zdechovský a srovnává situaci v Německu s Belgií, kde zvolili cestu prevence a umožňují nákupčímu zrušit kupní smlouvu, pokud se prokáže neoprávněná manipulace s historií vozidla. V roce 2015 tam registrovali jen 1197 případů, tedy 0,16 % belgických ojetých aut. „Ty automobily jsou pak prostě neprodejné, což podvodníky skutečně dokáže zastavit,“ konstatuje Zdechovský.
Je nutné hledat podporu napříč politickým spektrem
„Možných řešení je určitě více, opravdu to není o tom, abychom jen zkopírovali belgický systém. Musí být ale politická vůle napříč parlamentem,“ sděluje Zdechovský, kterému účast na konferenci potvrdili zástupci hned pěti politických stran. Skutečně diskutovat dorazili ale jen dva – Jaroslav Klaška (KDU-ĆSL) a Filip Humplík (ODS). Oba slíbili pomoc s prosazením tématu.
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.