S opravdových příchodem jara se zvyšuje i provoz na silnicích. Častější užívání vozu ovšem s sebou přináší i daleko větší nároky na údržbu. Obzvláště po zimě. Víte například, co znamená zimní či letní označení oleje? A jaký máte mít v autě teď?
Jak vybírat motorový olej a jak se správně starat o motor vozu? Základní péči, tedy především dolévání správného motorového oleje, chladící kapaliny a laickou kontrolu elektroinstalace by měl zvládnout každý motorista. Když víte jak na to, není to nic složitého, říká odborník Tomáš Svoboda.
Motor je základem každého automobilu. Aby dobře fungoval, je třeba se o něj správně starat. Důslednou péčí můžeme ovlivnit nejen jeho životnost. Výběrem vhodných olejů můžeme například ovlivnit výkon celého vozu, kvalitu spalin nebo spotřebu pohonných hmot.
Kontrolu stavu chladící kapaliny nebo motorového oleje bychom měli u každého vozu provádět zhruba jednou za měsíc. Na nízkou hladinu oleje by nás i u starších vozů měla upozornit kontrolka, totéž platí u chladící kapaliny. Vždy je ale lepší jednou za čas vše zkontrolovat vizuálně.
„Zároveň můžeme prověřit pevnost všech spojů a těsnění. Všímáme si především olejových nebo mokrých skvrn. Pokud zaznamenáme nějaký únik oleje nebo kapalin, je dobré s vozem okamžitě zamířit do servisu. Delší s takovým automobilem může mít pro motor fatální následky," upozorňuje Tomáš Svoboda.
Čas od času je třeba odšroubovat na ventilovém víku na vršku motoru nalévací víčko od oleje a kouknout se na něj zespoda. Neměl by tam být tzv. „bílý šlem". To je znamení, že nám do oleje proniká chladící směs. Naopak se také kouknout na průhlednou nádobku chladící kapaliny, zda původně oranžová barva neobsahuje černou – tedy vniká olej do chladící směsi. Pak je nutné rychle navštívit servis
Olej i chladící kapalinu kontrolujeme i doléváme zásadně když vůz delší dobu stojí, a to ideálně na rovném povrchu. Při zahřátém motoru hrozí, že se popálíme od chladicí kapaliny a měření hladiny oleje bude zkreslené, protože ho značná část ulpí uvnitř motoru.
Olej podle doporučení výrobce
Při doplňování oleje se řídíme doporučením výrobce. Ten nám obvykle nedoporučí přímo konkrétní značku, ale výkonnostní typ. Všímáme si proto označení ACEA nebo API. Tato označení určují, zda je olej pro benzinové nebo dieselové motory, jak často je nutné jej měnit nebo zda jde o olej vhodný pro motory s přímý vstřikováním paliva.
„Při doplňování oleje je vždy nejlepší zvolit stejný typ i značku. Každý výrobce totiž používá trochu jiné kombinace příměsí, takže mícháním se směs oleje v motoru znehodnocuje. V nouzových případech ale přimíchání oleje jiné značky nevadí. Výkonnostní třída oleje ale musí zůstat zachována podle doporučení výrobce," říká Tomáš Svoboda.
Oleje se v zásadě rozdělují do tří skupin – syntetické, polosyntetické a minerální. Plně syntetický ani plně minerální olej se dnes již nepoužívá a vlastně na něj v obchodě ani nenarazíte, nicméně mezi motoristy se toto rozdělení z minulosti používá i nadále.
Jaký olej vybrat?
Jednotlivé skupiny oleje odlišují kombinace písmen a číslic. Ty zároveň určují i viskozitu, tedy jak moc je olej tekutý nebo hustý. První číslo, takzvané zimní, udává vlastnosti oleje při nízkých teplotách. Čím je nižší, tím lépe a rychleji se nám motor bude startovat v mrazech. Například vůz s olejem SAE 15W-40 bude v zimě startovat 15 sekund, stejný vůz s olejem SAE 0W-40 mnohem rychleji.
Druhé číslo, takzvané letní, nám udává viskozitu oleje při provozních teplotách. Čím je toto číslo vyšší, tím bude olej při provozu hustější. Například oleje SAE 10W-40 a SAE 15W-40 mají za provozu úplně stejnou viskozitu a chovají se stejně. SAE 0W-30 už je méně hustší a jednotlivé části motoru budou při pohybu klouzat s nižším odporem.
Obecně platí, že čím větší je rozdíl mezi zimním a letním číslem, tím je menší spotřeba paliva. Nižší zimní číslo znamená úsporu paliva se studeným motorem, tedy pokud cestujeme na krátké vzdálenosti.
Řada odborníků proto například pro městský provoz doporučuje takzvané lehkoběžné oleje – například SAE 0W-30. Jsou sice dražší, ale úspora paliva cenu vynahradí. Nevýhodou těchto olejů je však trochu hlučnější chod motoru.
Pokud příliš nejezdíte (zhruba do 10 tisíc kilometrů ročně), nebo často jezdíte hodně dlouhé trasy, pak jsou pro vás ideální oleje s označením SAE 10W-40 nebo 15W-40. Tyto oleje je také dobré zvolit v případě, že máte příliš vysokou spotřebu oleje – pomohou totiž dotěsnit píst ve válci.
Přechod na jiný druh olejů není nijak jednoduchou záležitostí a měl by se mu věnovat odborník. Je dobré proto oslovit některý z lépe vybavených autoservisů.
„Pokud totiž měníme celou olejovou náplň a přecházíme na kvalitnější oleje, může se stát, že z motoru začnou vyplavovat usazeniny. Je proto dobré olej po čase opět celý vypustit. Kvalitní autoservis by měl ale vše provést bez nejmenších problémů," říká závěrem Tomáš Svoboda.
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.