Střet se zvěří je věc nepříjemná. I pro zvíře, i pro řidiče a vlastně celou posádku automobilu. Často totiž takovou překážku na silnici v danou chvíli nečekáte, o to jsou pak následky hrozivější. Není na škodu si tedy říct, jak je možné se na střet se zvířetem připravit.
Střetů auta se zvěří rok od roku přibývá a nestávají se pouze na lesních úsecích nebo v okolí pole! Zhruba jedno procento všech havárií u nás totiž připadá na střet se zvěří v hlavním městě. Statisticky ohroženější jsou ale samozřejmě celé kraje – mezi nimi vyčnívá Středočeský, Karlovarský, Moravskoslezský a Vysočina. Důvodem je hustota zalesnění, pořád tedy platí, že i když nějaké to procento ze všech nehod připadá na města, nejohroženější jsou lesní úseky.
Čtěte také:Proč je Mazda MX-5 RF v základu tak drahá? A kolik stojí automat?
Poměrně zajímavé je sčítání škod. Například za rok 2015 jich nehody se zvěří způsobily za celkem 309 milionů korun, likvidace následků, a to včetně vrácení zvěře do přírody, ale přišla ve stejném období na 4,5 miliardy korun! Není proto divu, že Ústřední automotoklub (zkráceně ÚAMK) dal dohromady několik rad, jak následky nehody se zvěří co nejvíce zmírnit, případně jim svou bezpečnou jízdou úplně předejít.
Možná nejdůležitější je v lesních či jinak potenciálně nebezpečných úsecích snížit rychlost z povolených 90 km/h na alespoň 80 km/h. Jak asi tušíte, při nižší rychlosti existuje lepší možnost zareagovat na vzniklou situaci, nebo dokonce úplně dobrzdit v případě hrozící kolize. Doporučená je i vhodná práce s dálkovými světly, ty totiž zvěř oslní a ta na silnici zkamení. Na vyplašení je pak lepší použít klakson než světlomety. Když už na silnici zvíře uvidíte, nečekejte jen jedno, ale spíše celé stádo. Zvěř se v nich obvykle pohybuje.
Čtěte také:Jak fungují triky na snížení spotřeby paliva? Budete v šoku
V situaci, kdy už je nehoda nevyhnutelná nestrhávejte volant na stranu, riskujete totiž náraz do stromu, jiného automobilu nebo příkopu. Přímý čelní střet se zvířetem, případně i s konstantním snižováním rychlosti, v tomto případě nadělá méně škody. Po nehodě by se měl řidič chovat jako při běžné havárii. To znamená zapnout výstražná světla, obléci si reflexní vestu a postavit za auto výstražný trojúhelník. Mimo obec je to minimálně 50 metrů od vozidla (v obci klidně i blíže), na dálnici minimálně 100 metrů od vozidla a pokud je nehoda za zatáčkou, pak samozřejmě před ní. Posléze z bezpečného místa je nutné zavolat policii, která uvědomí myslivce kvůli likvidaci nebo dohledání zvěře.
Jsou jistě i tací, které by při malém poškození vozu napadlo sražené zvíře naložit do kufru a odjet s ním. Pozor! Za takové jednání vám hrozí pokuta. Například když naložíte dva bažanty, je škoda podle sazebníků vyšší než 5000 korun a dopouštíte se tedy pytláctví. Za takové počínání hrozí pokuta nejméně 2000 korun. A o penězích bude i poslední poučka – za nehodu je totiž obecně zodpovědný řidič, nemůže tedy vymáhat škodu například po myslivcích. Naopak se může stát, že oni budou vymáhat pokutu po řidiči. Materiálně tak může pomoci vlastně jedině pojišťovna v rámci havarijního pojištění. Dnes už existuje také speciální pokrytí škod v případě nehody se zvěří. Nejlepší je se jí ale úplně vyhnout.
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.