Ruské automobilky měly vždycky velké ambice, často ale jejich osud nebyl takový, jaký by si kvalitou svých výtvorů zasloužily. Typickým příkladem je Marussia, výrobce lehkých a rychlých supersportů vznikl v roce 2007 aby mohl o sedm let později zbankrotovat. Teď je na prodej část jeho majetku, a to včetně dvou unikátních prototypů. Spíše než radost z dobré investice ale pohled na zdevastované automobily vyvolává smutek.
Malosérioví výrobci supersportů to mají v poslední letech těžké. Jejich výrobky se sice od „mainstreamu“, představovaný v tomto odvětví Ferrari, Porsche nebo Lamborghini, odlišují designem i výkony, často ale na úkor spolehlivosti nebo dokonalého vyladění. O pořizovacích cenách a servisní síti ani nemluvě. Jednou z nově vzniklých automobilek se v roce 2007 stala Marussia, založená bývalým závodníkem Nikolajem Fomenkem. Ten měl velké ambice, slušný počátečný kapitál a poměrně rychle i dva prodejné stroje – supersportovní kupátka B1 a B2. Koncem roku 2010 navíc Marussia koupila významný podíl v týmu formule 1 Virgin Racing (před tím ho sponzorovala), aby do sezony 2011 vstoupil jako Marussia-Virgin Racing a o rok později už jen jako Marussia F1 Team. Ten se na tratích objevoval vedle sezony 2012 také v letech 2013 a 2014. Právě v posledním roce zasáhla stáj tragédie v podobě těžké havárie talentovaného Julese Bianchiho při závodě v Japonsku, na jejíž následky později zemřel. Stáj se rovněž ocitla ve finančních problémech a vstoupil tak do ní Manor, pod jehož názvem závodí dodnes.
Zpátky však k silniční divizi, jejíž kariéra začala s kupé B1, poháněným 3.5litrovým šestiválcem Cosworth nebo 2.8litrovým přeplňovaným šestiválcem Cosworth. Při váze 1100 kilogramů umělo být kupé hodně rychlé, zároveň ale také dobře ovladatelné. V roce 2009 následovalo kupé B2, které mělo stejnou techniku jako B1, avšak mnohem modernější a dynamičtější vnější vzhled.
Vyrobeno mělo být podle některých zdrojů dohromady přes 3000 supersportů, reálné je ale číslo maximálně kolem několika desítek. Stejně usilovně jako na sériových produktech pracovali zaměstnanci továrny i na budoucích modelech, což vyústilo v představení konceptu velkého SUV F2 v roce 2010. Vůz se základem v SsangYongu Rexton s naftovým motorem Mercedes a automatickou převodovkou zaujal hranatým designem, stejně jako možností přetvořit jej na mobilní kancelář, vojenské vozidlo nebo záchranný stroj. Připravena byla dokonce produkce 300 kusů, jíž měla od roku 2012 spustit finská továrna Valmet Automotive. K ní ale nikdy nedošlo, protože už tehdy se Marussia potýkala s nemalými finančními problémy. Ty vyvrcholily v roce 2014, kdy automobilka zbankrotovala a její továrna se uzavřela.
Prototypy i dokončené a nedokončené vozy zůstaly z větší části v továrně, kde postupně chátraly a zloději si z nich občas něco odnesli. Nyní se na internetu objevuje, podle ruského magazínu Autoreview, k prodeji několik automobilů ruského výrobce. A nejde jen o supersporty B1 a B2. Na druhou stranu právě ty, B1 s přeplňovaným a B2 s atmosférickým šestiválcem, jsou asi jako jediné z celé kolekce při troše umění použitelné jinak než pro výstavní účely. Nejzajímavější jsou ale zcela nepochybně tři prototypy. O SUV F2 jsme již mluvili, jeho nálezový stav je však žalostný. V interiéru chybí mnoho dílů a maximálně umí tohle SUV vyvinout 40 km/h. Přesto by se z něj mohl stát zajímavý pomník ruského automobilového průmyslu. Dále je k dispozici otevřená verze modelu B1, dokončená však asi jen ze čtyřiceti procent (v interiéru chybí veškeré vybavení). Není divu, že se o ní nepsalo. A pak je tady kupé s označením B3, o němž se rovněž příliš nemluvilo a prodávané auto tomu odpovídá. Jde v podstatě jen o nepojízdnou karosérii. Kolik auta stojí ruský zdroj neuvádí, cílem je ale údajně prodat všechna najednou jednomu zájemci. I takhle tedy končí sny o stavbě vlastního automobilu – rozebrané a zbídačené prototypy, jenž ještě před několika lety stály nebo mohly stát nablýskané na světových autosalonech, dnes koupí maximálně nadšenec, šílenec nebo muzeum.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.