Elektrická auta si dnes kupujeme především z důvodu ohleduplnosti k životnímu prostředí. Zábavu stále hledáme spíše za volantem benzínového sporťáku. Přesto už několik pokusů o zábavný elektromobil vzniklo a nedopadly vůbec špatně. Taková auta však až příliš dávají na odiv svůj ekologický původ. A proto by leckoho mohla zajímat tahle zvláštní Miata.
Mazda MX-5, v USA značená jako Miata, je celý život symbolem lehkého a zábavného roadsteru, který nepotřebuje mít ve svých útrobách extra silný motor. Ekologii, i kvůli své hmotnosti, japonský vůz také zvládá obstojně, avšak pořád jezdí na benzín. Filozofií Miaty se vzdáleně inspirovali i jiní, mezi nimi třeba Tesla se svým elektrickým modelem s příznačným označením Roadster. Jenomže při pohledu na tuto konkrétní tmavou Mazdu ve vizuálně velmi dobrém stavu najednou i Tesla zbledne závistí.
Jak nepodívají značky E-Power, tato první generace z roku 1997 nemá pod kapotou zážehovou šestnácti- nebo osmnáctistovku. Místo ní nechal majitel v roce 2009 nainstalovat do útrob elektromotor. Výkon zveřejněn nebyl, avšak k jeho napájení slouží LiFePO4 akumulátory s kapacitou 28,8 kWh. Ty údajně stačí k dojetí do vzdálenosti 193 kilometrů na jedno nabití, a to při maximální rychlosti 120 km/h. Není to nikterak závratné číslo, ale představte si například zátah už při nízkých otáčkách. To je oblíbená disciplína většiny elektromobilů, vzpomeňte například na přestavěný Mercedes Vito nebo konce konců i Teslu Model S.
Pokud Vás elektrická Mazda Miata zaujala, máte šanci si ji pořídit a zachránit tak svůj kousíček naší planety. Aktuální majitel za ní chce 9950 dolarů (cca 246 000 korun) a dodává, že je auto v excelentní kondici. Jak už bylo řečeno, při pohledu na fotky tomu nejde nevěřit, jen se připravte na nevzhlednou obrazovku na palubní desce. Ale co byste pro přírodu neobětovali.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.